Úroveň topenia ľadu v Grónsku je na kritickom bode, najväčšie mestá sveta sú v ohrození

Ústavnoprávny výbor NR SR.
Zdroj: TASR/AP

Tento trend ohrozuje osem z najväčších svetových miest.

Zmena klímy spôsobuje, že grónske masívne ľady sa topia omnoho rýchlejšie, ako sa predpokladalo. Vyplýva to z novej štúdie, ktorej výsledky by mohli byť pre nízkopoložené mestá a ostrovy katastrofou.

Osem z desiatich najväčších svetových miest sa nachádza pri pobreží a 40 až 50 percent populácie žije v oblastiach, ktoré ohrozuje stúpajúca morská hladina. Píše CNN.

Ide o čínske mestá Kuang-tung a Šanghaj, Lagos (Nigéria), Dháka (Bangladéš), indický Bombaj, pakistanské Karáči, japonské Tokio a hlavné mesto Turecka Istanbul.

Profesor geodynamiky Michael Bevis z univerzity americkom Ohiu, ktorý štúdiu viedol, tvrdí, že výskum preukázal, že ľudstvo už viacmenej je v bode, kedy sa boj proti klimatickým pomaly stáva márnym.

"Jediné, čo môžeme urobiť, je prispôsobiť sa a zmierniť ďalšie globálne otepľovanie, ktoré spôsobí nárast hladín morskej vody

Grónsky ľad sa v cykloch roztopil pre prírodné klimatické javy, avšak rastúce teploty tomu rapídne dopomohli.

Na rozdiel od iných výskumov sa Bevis orientoval na juhozápadnú časť ostrova, kde je oproti iným častiam menej ľadovcov.

Vedci, ktorí sa zaoberajú nárastom morskej hladiny, sa často sústreďujú na juhovýchodné a severozápadné oblasti Grónska, miesta obrovských ľadovcov, z ktorých sa trhajú menšie časti a tie putujú do vôd Atlantického oceána. V ňom sa následne topia a dvíhajú hladinu.

Ľadové príkrovy, ktoré obsahujú dostatok vody na to, aby celosvetovo zvýšili morskú hladinu o viac ako sedem metrov, sa topia o 50% rýchlejšie, než sa zo začiatku očakávalo a o 33 percent rýchlejšie oproti predošlému storočiu.

Bevisova štúdia analyzovala GPS dáta z grónskeho pobrežia, aby presnejšie porozumela predchádzajúcemu výskumu, na ktorom spoločne pracovali Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a Nemecké stredisko pre letectvo a kozmonautiku.

Ten odhalil, že ročne sa z Grónska odtrhne približne 280 gigatonov ľadu, čo spôsobuje celosvetový nárast morskej hladiny zhruba o jeden milimeter.

Zo štúdie ďalej vyplýva, že do roku 2012 sa ľad v Grónsku topil štyrikrát rýchlejšie, než tomu bolo v roku 2003. Najčastejšie k tomu zrýchleniu dochádzalo na juhozápade ostrova.

„Dávno sme si vedomí toho, že čelíme veľkému problému, a síce čoraz väčšiemu topeniu ľadu. Teraz však vyvstáva ďalšia komplikácia. Zvyšujúce sa množstvo roztopenej ľadovej hmoty vo forme búrlivých riek, ktoré budú prúdiť do oceána," dodal Bevis.

NUUK/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ľad

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.