Zaujímavosti

Plánujete oddych v horách? Nezabudnite si tieto dôležité veci

Ilustračná snímka.
Zdroj: PR článok

Je potrebné myslieť predovšetkým na svoje zdravie. Nezabúdajte na to, že zima je v našich horách intenzívnejšia ako u vás doma.

Silné mrazy, ktoré k nám prišli začiatkom nového roka, nám dávajú zabrať nielen po zdravotnej stránke. Viaceré regióny sa boria v obrovskom množstve snehu a sú nútené tento sneh dokonca vyvážať, pretože ho nemajú kam dávať.

Ak v takejto lokalite žijete, veľmi dobre viete, aká je to námaha odpratať také veľké množstvo snehu. Ak sa ale do tejto lokality ešte len chystáte, je potrebné myslieť predovšetkým na svoje zdravie. Nezabúdajte na to, že zima je v našich horách intenzívnejšia ako u vás doma.

Čo by ste si nemali zabudnúť, ak plánujete oddych v našich horách?

Plavky

Príde vám to zvláštne? Niekomu z vás možno áno, ale plavky by ste si mali pribaliť do batožiny. Ak ste sa rozhodli vyskúšať nejaký pobyt, pretože vás zaujala ponuka pobytov pre dvoch, plavky s najväčšou pravdepodobnosťou využijete v hotelovom wellnesse. Moderné tatranské hotely majú okrem wellnessu aj vlastné sauny - parná, bylinková, fínska. Teraz cez zimu vám odporúčame vyskúšať ochladzovanie v snehu. Posilníte si tým imunitu a chrípkové obdobie zvládnete bez ujmy.

Termoska

Prechádzky v mínusových teplotách na horách sú očarujúce, no akonáhle strávite dlhší čas vonku bez niečoho, čo by vás zahrialo, riskujete podchladenie.

Brávajte si so sebou do hôr termosku s teplým čajom. Kávu si vychutnáte priamo v hoteli. Ten býva súčasťou moderného zariadenia hotela, takže sa nemusíte báť, že by ste boli pár dní bez kávy.

Teplý čaj zúžitkujete na horách oveľa viac. Keď vám bude zima a horská chata bude ďaleko, budete radi, že máte pri sebe teplý čaj v termoske.

Štucne a návleky

Štýlový doplnok, ktorá udrží vaše nohy v tepľúčku. Ak sa chystáte aj na dlhšie túry, pletené štucne vám zohrejú členkovú časť a ochránia vaše chodidlá a topánky pred snehom. Hrubé pletené štucne bránia prenikaniu snehu do zimných topánok.

Nosievajte si ich do hôr a uvidíte, že budú vašimi vernými spoločníkmi na zimných prechádzkach/ turistikách. Mužom odporúčame brávať návleky. Samozrejme, návleky si môžu kúpiť a zobrať na hory aj ženy. Návleky slúžia najmä ako ochrana pred veľkou snehovou pokrývkou. Takto sa vyhnete tomu, že si po príchode do horskej chaty nebudete musieť sušiť svoje topánky a ponožky pri krbových kachliach.

Termoprádlo a termo ponožky

V nízkych teplotách je potrebné vrstvenie, preto vám odporúčame brávať si so sebou aj termoprádlo - vrchnú (tričko) a spodnú vrstvu (nohavice). Samozrejmosťou sú aj teplé termo ponožky, ktoré vaše nohy hrejú, no zároveň odvetrávajú pot.

Termoprádlo vás bude chrániť pri dlhších pobytoch v mrazoch. Dávajte si ich pod zateplené dámske mikiny, poprípade pod tričká s dlhým rukávom. Termoprádlo je obtiahnuté, elastické a príjemne hreje. Čo sa týka materiálu, uprednostňujte termoprádlo z Merino vlny.

Power banka

Ak sa vám na horách vybije batéria a vy sa stratíte, práve power banka vás zachráni. Je potrebné, aby ste ju nosili vždy so sebou a mali ju vždy nabitú. Ak vlastníte moderný dual sim mobil, dávajte si pozor na to, aby ste išli na túru vždy s nabitým telefónom.

Nápoj, ktorý vám dodá energiu

Odporúčame vám so sebou brávať aj chutný hypotonický nápoj HypoFit. Je to nápoj určený pre športovcov a jednoducho pre všetkých, ktorí potrebujú dobiť energiu pred a počas športového výkonu. Okrem čaju majte preto aj tento nápoj.

Zvládnite silné mrazy na horách a nezabúdajte si zobrať tieto dôležité veci. Myslite predovšetkým na svoje zdravie, ktoré by malo byť pre vás najdôležitejšie.

BRATISLAVA/PR ČLÁNOK

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.