Vedci zistili, prečo veľryby páchajú samovraždy. Najviac ohrozené sú vorvaňovce

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/Bastian Schuit

Dôvodov je viac, no ten hlavný má na svedomí človek.

Správy o tom, že na pláži niekto našiel mŕtve veľryby, sa v médiách objavujú čoraz častejšie. Morskí biológovia teraz v štúdii vysvetlili, prečo tieto obrovské morské cicavce páchajú hromadné samovraždy. Môže za to aj stres, ktorý spôsobujú silné sonary, používané najmä vo vojenských lodiach.

To, že tieto zariadenia majú negatívny vplyv na morský život, vedci vedia už desiatky rokov. Až do šesťdesiatych rokov 20. storočia sa stávalo iba výnimočne, že by vorvaňovci hromadne uviazli na pláži. Všetko sa zmenilo, keď americké námorníctvo začalo používať silný sonar s označením MFAS. Jeho úlohou bolo odhaliť sovietske ponorky s jadrovým arzenálom, ktoré sa skrývali vo veľkých hĺbkach.

Zdroj: shutterstock/Gary Webber

Zvukové vlny, ktoré tieto prístroje vysielajú, sú také silné, že dokážu meniť správanie veľrýb. Ukázalo sa, že najzraniteľnejšie sú vorvaňovce - stredne veľké ozubené veľryby. Hluk zo sonarov im spôsobuje nevoľnosť a núti ich potápať sa do veľkých hĺbok a stále častejšie sa dezorientované veľryby vrhajú na morské brehy, kde uviaznu a uhynú.

Vojenské sonary dokážu vyprodukovať zvuk s frekvenciou 170 až 195 decibelov - pre porovnanie, veľmi hlasný hudobný koncert má okolo 120 decibelov.

Nadmerný hluk spôsobuje, že veľrybám sa do krvi uvoľňujú bublinky dusíka a to môže spôsobovať krvácanie aj poškodenie vnútorných orgánov.

Vedci zaznamenali medzi rokmi 1960-2004 až 121 prípadov, keď menšie či väčšie skupiny vorvaňovcov uviazli na plážach. Stáva sa to po celom svete a najčastejšie išlo o vorvaňovce zobcové.

Zdroj: shutterstock/Andrea Izzotti

Vedci žiadajú zóny bez sonarov

Sonary však nie sú jediným dôvodom, prečo sa veľryby ocitnú uviaznuté na plážach. Často za to môže ich zdravotný stav, hlad či predátori, ktorí ich prenasledujú.

Morskí biológovia na základe zistení navrhujú, aby sa v oblastiach, kde žijú veľryby, zaviedol prísny zákaz používania silných sonarov. Vzorovým príkladom je oblasť v okolí Kanárskych ostrovov, kde už takéto obmedzenia zaviedli dávnejšie. Ukázalo sa, že na miestnu populáciu veľrýb to malo veľmi pozitívny vplyv. 

LAS PALMAS/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veľryby

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.