Na pobreží Japonska sa objavili obrovské ryby, tamojší sa boja blížiaceho sa cunami

Sklamaný Ondro (Roman Poláčik)
Zdroj: shutterstock

Ľudia začali tohto živočícha brať vážnejšie po katastrofickom zemetrasení vo Fukušime v roku 2011, ktoré si vyžiadalo 20-tisíc životov.

Reálna hrozba či mýtus? Japoncov najnovšie straší ryba, ktorá sa objavila na pobreží tejto ázijskej krajiny a ktorú obyvatelia krajiny vychádzajúceho slnka prirovnávajú k blížiacej sa prírodnej katastrofe.

Predzvesť zemetrasenia či cunami. Tieto hrozby nastanú podľa japonskej legendy, ak sa živočích žijúci 200 až tisíc metrov pod vodou objaví na hladine.

V piatok sa v rybárskych sieťach zachytili dva morské hady, v tejto sezóne sa ich dovedna objavilo už sedem. Jedna ryba mala 3,2 metra, druhá až štyri.

Zdroj: Instagram

Morský had je typický pre striebornú farbu a červené plutvy. Traduje sa o ňom, že ak zacíti podmorské zemetrasenie, okamžite vypláva na povrch.

„Neexistuje žiadny vedecký dôkaz o tom, že by tomu tak naozaj bolo, na druhej strane sa to nedá ani stopercentne poprieť. Mohlo by to súvisieť s globálnym otepľovaním, ale je to len domnienka," hovorí Kazusa Saiba z akvária v Uozu.

Ľudia začali tohto desivo vyzerajúceho živočícha brať vážnejšie po katastrofickom zemetrasení vo Fukušime v roku 2011, ktoré si vyžiadalo 20-tisíc životov.

Zdroj: Instagram

Len pár mesiacov predtým sa na pobrežie vyplavilo najmenej 20 týchto morských hadov. Existuje aj druhá teória, podľa ktorej vyplávanie rýb spôsobujú drobné zmeny v zemskej kôre na dne mora tesne pred zemetrasením a následné rozbúrenie prúdov.

Tretí názor hovorí, že morský had len nasleduje svoju korisť, a síce krevety. Ak sa tie dostanú na hladinu, automaticky sa objavia aj ich predátori.

TOKIO/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.