Vystavili unikátne bankovky, ktorými sme platili len niekoľko mesiacov

Neželaná nevesta - finále série
Neželaná nevesta - finále série Zdroj: TV Markíza

Tie prvé, ktorými sa platilo v prvej ČSR, sa dali ľahko sfalšovať.

Peniaze v pohnutých časoch sa menili veľmi rýchlo. Patrili medzi tie z prvej československej republiky, vojnového slovenského štátu až po osloboditeľské bankovky, ktoré priniesli sovieti. Unikátne bankovky, ktorými sme platili len niekoľko mesiacov, zozbierali v Ponitranskom múzeu.

Keď v roku 1918 založili prvý Československý štát, vytlačili prvé vlastné peniaze tzv. štátovky. Nevydávali ich ešte banky, tak ako to poznáme dnes, ale vydal ich štát. Aj keď boli po výtvarnej stránke zaujímavé, navrhol ich svetoznámy umelec Alfonz Mucha.

Správca zbierky Vladimír Biro povedal, že bankovky boli tlačené ofsetom a tak sa dali pomerne ľahko sfalšovať. Podľa jeho slov je medzi toľko dobových falzifikátov, že je ťažké určiť, ktorá je práva a ktorá nie. Kvalitnejšia už bola druhá emisia, ktorú vytlačili v New Yorku hĺbkotlačou a bolo oveľa ťažšie ich sfalšovať.

Na výstave nájdete aj bankovky z čias protektorátu, keď Čechy obsadili Nemci. Dokonca v koncentračnom tábore Terezíne zaviedli Nemci osobitnú menu tzv. terezínske poukážky.

V reportáži Dany Brixovej nájde aj informácie o bankovkách zo Slovenského štátu i tých, ktoré tlačili v Moskve.


NITRA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Výstava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.