Nová štúdia poteší ženy: Ich mozgy sa oproti mužským zmenšujú pomalšie

Model ľudského mozgu
Model ľudského mozgu Zdroj: shutterstock.com / 360b

To by mohlo byť dôvodom, prečo sú ženy dlhšie duševne čulé ako muži.

Ctené dámy, zrejme vás teraz zahreje pri srdci. Najnovší výskum, ktorého záver preložila ČT, dokazuje, že s postupujúcim vekom sa mozog zmenšuje. Avšak...

Tento proces údajne u mužov prebieha rýchlejšie ako u žien. Spolu s tým sa spomaľuje aj metabolizmus. Neurológovia z univerzity v americkom St. Louis tvrdia, že ženské mozgy sú metabolicky o tri či štyri roky mladšie, než porovnateľne staré mozgy mužov. To by mohlo byť dôvodom, prečo sú ženy dlhšie duševne čulé ako muži.

„Až teraz začíname chápať, ako môžu najrôznejšie faktory spojené s pohlavím ovplyvňovať starnutie mozgu a tiež to, aký dopad to má na jeho zraniteľnosť neurodegeratívnymi chorobami," tvrdí autor práce Manu Goyal a dodáva:

„Porozumenie metabolizmu mozgu nám umožní lepšie pochopiť niektoré rozdiely, ktoré sa prejavujú v starnutí žien a mužov."

Hlavnou pohonnou hmotou pre mozog je cukor. To, ako mozog tento zdroj využíva, sa v priebehu života mení. Deti využívajú časť cukru v procese zvanom aeróbna glykolýza. Tá pomáha udržovať vývoj a dospievanie mozgu.

Zvyšok cukrov sa spáli, aby poháňal myslenie. Taktiež počas adolescencie (obdobie medzi koncom puberty a dospelosťou)mladšieho dospelého mozgu je časť cukrov vyhradená pre aeróbnu glykolýzu, avšak s pribúdajúcim vekom ich množstvo stále ubúda. Okolo šesťdesiatky je ich už len veľmi málo.

Nová štúdia skúmala 205 ľudí - 21 žien a 84 mužov vo veku 20 až 82 rokov. Tieto dáta sa následne analyzovali pomocou umelej inteligencie. Výsledky ukázali, že ženské mozgy sú metabolicky priemerne o 3,8 roku mladšie než rovnako staré mužské mozgy.

„Priemerný rozdiel medzi starnutím mužského a ženského mozgu je značný. Je značnejší ako väčšina ostatných rozdielov medzi pohlaviami o ktorých vieme, ale nie je ani zďaleka taký veľký ako napríklad vo výške," ozrejmil Goyal.

Najväčšie rozdiely v starnutí mozgu vedci pozorovali u žien okolo dvadsiatky. „Nie je to tým, že by mužské mozgy starli rýchlejšie. Muži však už začínajú mozgovo dospievať o tri až štyri roky neskôr, než ženy. A to pretrváva až do dospelosti. Zatiaľ ale nevieme, čo to znamená. Myslím si však, že to vysvetľuje, prečo ženy nezažívajú vo vysokom veku taký intelektuálny úpadok ako muži. Ich mozgy sú totiž mladšie," uzavrel.

BRATISLAVA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mozog

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.