Rok vegánstva je cesta, ako si zachrániť našu planétu

Odmietanie akýchkoľvek živočíšnych produktov pritom nie je len o stravovaní, ale aj o filozofii.

Rok 2019 je rokom vegánstva. Aspoň podľa magazínov Forbes a The Economist. Odmietanie akýchkoľvek živočíšnych produktov pritom nie je len o stravovaní, ale aj o filozofii. Podľa vegánov je práve toto cesta ako si zachrániť našu planétu.

Jedným nechutia, druhí sa im vyhýbajú z etických dôvodov, iní si jednoducho vyberajú zdravší životný štýl. Nielen mäsu, ale aj všetkým živočíšnym produktom ako sú syry, vajcia, maslo, či mlieko sa vegáni vyhýbajú oblúkom. Ľudia si dnes už dvakrát rozmyslia, čo dávajú do tela.

„Nielen Forbes a The Economist vrdia, že vegánstvo je najpopulárnejším trendom. Poháňa ho najmä vidina zdravia, udržateľnosti a ľudskosti," hovorí autorka knihy Christine Lusitaová.

Mäso s pochybným pôvodom, škandály s potravinami, ale aj ochrana práv zvierat či vidina lepšieho zdravotného stavu.

Vegánska strava znižuje riziko rakoviny hrubého čreva, infarktu, vysokého cholesterolu či krvného tlaku.

To všetko sa podpisuje pod dramatický nárast vegánov. Ten najväčší je v Číne. Dopyt po produktoch rastlinného pôvodu tam narástol takmer o pätinu. „Napríklad dnes pracujem od 7.00 h, čaká ma osem stretnutí. Ak by som sa nestravovala dobre, necítila by som sa dobre, nemala by som energiu. To čo jem, sa zrkadlovo odráža na mojom dni," povedal manažér Eric Galen.

Takéto stravovanie by podľa Guardianu nezachránilo len našu energiu, ale aj našu planétu. Chov hospodárskych zvierat totiž na nej zanecháva obrovskú stopu. Zaberá obrovské plochy zeme, minie sa naň obrovské množstvo vody a vytvorí viac skleníkových plynov. Pridaná hodnota telu v porovnaní s rastlinnými výrobkami je mizivá.

„Či už sa pre to rozhodnú z etických dôvodov, zdravotných dôvodov alebo pre obavy z klimatických zmien, vegánstvo je stále populárnejšie," vysvetlil marketingový riaditeľ Joyce de Brevannes

Popularite vegánstva pomáhajú aj sociálne siete

Podľa Twitteru ho v januári propagovala až polovica tzv. influencerov. Spojené štáty známe svojimi rýchlymi občerstveniami a hamburgermi už podľa toho upravujú svoju ponuku. T

Vegáni by si však mali dať obrovský pozor na kombináciu jedál. Hrozí im nedostatok vitamínov, minerálov a zlé vyváženie aminokyselín. Nie práve vhodná je táto strava pre deti vo vývoji.

Skôr trápením by mohla byť takáto strava pre milovníkov steakov, údenín či zabíjačkových špecialít. V takom prípade sa odporúča začať pomaly alebo spotrebu mäsa a živočíšnych produktov aspoň obmedziť.

Reportáž spracovala Ivana Miklánková.


USA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Jedlo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.