Ako 9-ročný si postavil robotickú ruku z Lega. David svoj život zasvätil výrobe umelých končatín

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reuters

Možnosti svojej prostetickej ruky z Lega demonštroval vo videu.

Andorčan David Aguilar sa narodil so vzácnou genetickou poruchou - chýba mu predlaktie pravej ruky. Už od malička bolo jeho vášňou skladanie Lega a keď mal 9 rokov, dostal skvelý nápad - z častí obľúbenej stavebnice si postavil robotickú ruku.

V súčasnosti 19-ročný David používa už štvrtú verziu podomácky vyrobenej prostetickej ruky. Výrobe náhradných končatín doslova zasvätil svoj život. Študuje bionžinierstvo na Universitat Internacional de Catalunya a jeho snom je vyrobiť cenovo dostupné prostetické pomôcky, ktoré by si mohli dovoliť aj chudobnejší ľudia.

Všetky predchádzajúce verzie končatín z Lega má vystavené vo svojej izbe na internáte v Barcelone. Od prvého prototypu prešiel veľký kus cesty. Najnovšia verzia je v porovnaní s tou najstaršou oveľa pohyblivejšia.

Zdroj: reprofoto: Reuters

„Keď som bol dieťa, veľmi ma trápilo, že nie som ako ostatní chlapci. Nevzdal som sa však a nezabránilo mi to veriť v moje sny. Keď doštudujem, chcel by som vyrábať prostetické končatiny pre chudobných, aby sa mohli cítiť ako normálni ľudia. Najradšej by som ich rozdával zadarmo," uviedol Aguilar pre agentúru Reuters.

Umelú končatinu z Lega používa iba príležitostne. Väčšinu činností zvláda bez nej.

Možnosti svojej prostetickej ruky z Lega demonštroval vo videu:SANT KUGAT/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medicína

Dôležité udalosti