Rusi dokončili najsilnejší raketový motor na kvapalné palivo. Bude poháňať raketu Sojuz-5

Novinári a fanúšikovia stoja pred akadémiou Flamenga po požiari.
Zdroj: Profimedia.sk

Raketu strednej triedy Sojuz-5 konštruuje korporácia Energija.

Ruský vývojársky podnik Energomaš dokončil zostavovanie raketového motora na kvapalné palivo, ktorý je určený pre budúcu ruskú raketu Sojuz-5, známu aj pod názvom Irtyš.
Prostredníctvom svojho tvítu o tom v piatok informoval riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry (Roskosmos) Dmitrij Rogozin, ktorý dodal, že motor RD-171 MV sa teraz podrobí testom. Rogozin dodal, že pokiaľ ide o ťažnú silu, nemá tento motor vo svete obdobu.

Generálny riaditeľ Energomaš Igor Arbuzov predtým v rozhovore pre agentúru TASS uviedol, že na modernizáciu raketového motora RD-171 M na úroveň RD-171 MV bude potrebné vyčleniť asi sedem miliárd rubľov. Táto suma zahŕňa skonštruovanie testovacieho modelu, jeho skúšky a dokončenie.

Raketu strednej triedy Sojuz-5 konštruuje korporácia Energija. Roskosmos nedávno potvrdil jej konštrukčný návrh.  Sojuz-5 môže byť v budúcnosti použitý na vynesenie vesmírnej lode Federacija s posádkou, na ktorej vývoji sa ešte pracuje, na nízko položenú obežnú dráhu okolo Zeme.

Raketa Sojuz-5 má byť dokončená do roku 2021, letové skúšky novej rakety sú plánované na rok 2022 z kozmodrómu Bajkonur. V tom istom roku má byť hotová aj vesmírna loď Federacija.

RD-170 je najsilnejší raketový motor na kvapalné palivo. Jeho rôzne modifikácie boli používané sovietskou superraketou Energija a rusko-ukrajinskými raketami Zenit.

MOSKVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Roskosmos

Dôležité udalosti