Ak budete za oknami počuť tento vtáčí spev, znamená to, že prichádza jar

Jedna z obetí útoku na pláži v meste Sousse.
Jedna z obetí útoku na pláži v meste Sousse. Zdroj: FOTO TASR - Pavel Neubauer

Zistite, ktorý spev patrí našim najznámejším jarným spevavcom.

Je to ten najkrajší okamih, keď sa po dlhej zime jedného rána prebudíte a vonku doslova vonia jar. Zubaté slniečko, príjemná teplota a hlasný štebot vtákov.

Práve operence sú spoľahlivým indikátorom príchodu jari.

"Predlžujúce sa dni postupne spúšťajú hlasovú aktivitu u vtáčích druhov, ktoré u nás prezimujú. Príchod jari spúšťa hormonálne procesy riadiace hlasovú aktivitu vtáctva, ktorej cieľom je obhajoba teritória a získanie samičky," hovorí Ján Gúgh, mediálny manažér SOS/Birdlife Slovensko.

Spev brhlíka obyčajného

 

Medzi prvými začínajú spievať početne vyskytujúce sa druhy aj počas zimy, ako napríklad sýkorky veľké, sýkorky belasé, sýkorky uhliarky, brhlíky obyčajné, stehlíky obyčajné, zelienky obyčajné, vrabce domové či drozdy čierne. Tieto druhy sa vyskytujú v lesoch, ale aj v blízkosti ľudských sídel. Hniezdiť začínajú pomerne skoro, začiatkom jari, a preto aj príprava na výchovu novej generácie začína už v priebehu zimy.

Spev drozda čierneho

  

Okrem týchto druhov začínajú vyspevovať aj ďalšie vtáky, ktoré u nás zimujú, avšak nie sú početné v blízkosti ľudí, ale žijú v lesoch. Sú nimi napríklad kôrovníky, králiky, ale aj naše najväčšie spevavce - krkavce. Ku koncu zimy tokajú aj sovy, ktorých „spev" je možné počuť počas noci v lesoch, ale aj v parkoch v mestách.

Spev sýkorky veľkej

 

V priebehu konca februára a začiatku marca, v závislosti od počasia, začínajú priletovať sťahovavé druhy vtákov, ktoré zimovali v južnejších alebo západných častiach Európy. „Svoj prílet hlásia spevom pinky obyčajné, červienky obyčajné, škovránky poľné, žltochvosty domové a drozdy plavé. Medzi špeciálnych spevákov patria škorce obyčajné, ktoré priletujú zo zimovísk od konca februára. Ich typický spev je zmes škripotavých a klokotavých tónov, avšak šikovne dokážu napodobňovať spev a hlas desiatok iných vtákov. S obľubou napodobňujú napríklad hlasy vlhy obyčajnej, ktorá však v čase príletu škorcov ešte zimuje v tropickej Afrike," dodáva Gúgh.

Sova obyčajná

 

Od polovice marca prilietajú aj prvé druhy, ktoré zimovali v Afrike. Spomedzi šikovných spevákov sú medzi nimi napríklad kolibiarik čipčavý alebo penica čiernohlavá.

Začiatkom apríla priletia prvé sláviky obyčajné, ktoré sú označované za vtáky s najkrajším hlasom. Nasledujú kukučky obyčajné, rôzne druhy trsteniarikov, ďalšie druhy peníc a pekne spievajúce sedmohlásky obyčajné či vlhy obyčajné, ktoré uzavrú kruh spievajúcich sťahovavých operencov ku koncu apríla.

 

BRATISLAVA/TVNOVINY

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme BA

Dôležité udalosti