Čínska mesačná misia slávi úspech, sonda pristála v najväčšom kráteri slnečnej sústavy

mesiac_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Sonda sa z krutej lunárnej noci pred pár dňami prebrala a výskum pokračuje ďalej.

Ako prví pristáli na odvrátenej strane Mesiaca a priniesli tam aj život. Aj keď biologický experiment ambicióznej vesmírnej misie netrval dlho, čínska sonda pokračuje vo svojom dôležitom výskume. Bojuje však s nečakane nehostinným prostredím.

O výskum lunárneho povrchu sa postará aj špeciálny rover Yutu2. Okrem vzácnych vedeckých prístrojov má misia na palube aj špeciálny náklad. Semená rastlín a drobné ovocné mušky. Biologický experiment tak na povrch Mesiaca na okamih priviezol život.

Po pristátí zvýšili teplotu v module na 24 stupňov Celzia a semená začali klíčiť. Prvýkrát v histórii ľudstva sa tak podarilo spustiť biologický proces na inom telese ako na Zemi.

Po pár dňoch však experiment ukončili, nastala totiž dvojtýždňová lunárna noc a teplota klesla až na -190 stupňov Celzia.

Modul nebol schopný dlhodobo udržať podmienky vhodné pre život. Nízka teplota Číňanov zaskočila, keďže na odvrátenej strane Mesiaca doteraz neboli priame merania teploty.

Aj čiastočné výsledky však vedcom pomôžu pri riešení budúcnosti ľudstva a jeho prežitia vo vesmíre. Sonda sa z krutej lunárnej noci pred pár dňami prebrala a výskum pokračuje ďalej. Chang-e 4 pristála v najväčšom kráteri slnečnej sústavy. Ten bude v budúcnosti ideálnym miestom pre stavbu základne.MESIAC/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mesiac

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.