Kolaps v živočíšnej ríši? Vyhynutie hmyzu by mohlo zničiť aj ľudstvo

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Význam tohto druhu je potrebný pre správne fungovanie viacerých ekosystémov. Slúži ako potrava pre iné druhy, opeľuje rastliny a recykluje živiny.

Hrozí obrovský kolaps v ríši zvierat? Každý rok zo sveta zmizne 2,5 percenta z celkového objemu všetkého hmyzu. Ak tento trend bude pokračovať, za 100 rokov zmizne hmyz z našej planéty úplne.

Informuje o tom analýza v časopise Biological Conservation, ktorej výsledky uverejnil The Guardian.

Pre porovnanie, rýchlosť miznutia hmyzu je oproti cicavcom, vtákom a plazom až osemkrát rýchlejšia. Viac ako 40 percent druhov je v úbytku, tretinu už zaraďujú ako ohrozenú.

„V prípade, že sa úhyn nepodarí zastaviť, bude to mať katastrofálny dopad na ekosystém planéty a prežitie ľudstva," tvrdí Francisco Sánchez-Bayo z univerzity v Sydney.

Význam tohto druhu je potrebný pre správne fungovanie viacerých ekosystémov. Slúži ako potrava pre iné druhy, opeľuje rastliny a recykluje živiny.

„Musíme zmeniť spôsob, akým produkujeme potraviny, nakoľko všetok hmyz môže o niekoľko desiatok rokov úplne vyhynúť," dopĺňa Sánchez-Bayo.

To by mohlo spustiť lavínu. V dôsledku zmiznutia hmyzu by mohli postupne umierať živočíchy, ktoré sa ním živia, teda vtáky, plazy, obojživelníky a ryby.

„Všetky tieto zvieratá budú hladovať," varuje Sánchez-Bayo. Pre nedostatočné opeľovanie budú hynúť aj rastliny. Kolobeh života na planéte tak začne kolabovať. Prežitie následne už bude náročné aj pre ľudstvo.

Dôvodov, ktoré tento fakt zapríčiňujú, je hneď niekoľko. Ten prvý môžeme hľadať v poľnohospodárstve, kde sa vo veľkom používajú pesticídy. Svoj podiel však nesú aj klimatické zmeny a urbanizácia.

Vedci sa najviac zhodujú v insekticídoch. Tie sterilizujú pôdu a zabíjajú v nej všetky larvy. Chemikálie však v pôde zostávajú aj po tom, čo polia nechajú obrábané a na zimu.

Pre zaujímavosť, v Nemecku namerali rekordný, 75-percentný úbytok hmyzu v chránených krajinných oblastiach.

V trópoch, kde sa tento typ obhospodarovania pôdy veľmi nevyskytuje, však hmyz mizne takisto. Za hlavný faktor úbytku sa v týchto lokalitách považujú zvyšovanie teploty vplyvom globálneho otepľovania.

Živočíšne druhy sa nedokážu prispôsobiť tak rýchlym zmenám prírodných podmienok. Situácia je i tu alarmujúca, ako dokladá prípad Portorika. Na tomto karibskom ostrove zmizlo za posledných 35 rokov až 98 percent pozemného hmyzu.

LONDÝN/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Včely

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.