Túžite po zmene? Malebná obec dá desaťtisíc za nasťahovanie sa do nej, má však podmienku

Marek Hamšík na tlačovke po prestupe do Číny.
Zdroj: shutterstock

Poloha obce je pre milovníkov prírody ako stvorená.

Zaujala vás nedávna ponuka mestečka v talianskej Sicílii, ktoré ponúka dom len za jedno euro? Teraz máme niečo lepšie.

Obec Locana, sídliaca v rovnakej krajine, dá 9-tisíc eur cudzincom, ktorý sa do nej prisťahujú. Aby toho nebolo málo, v prípade narodenia potomka dostanú novo prisťahovaní obyvatelia ďalšiu tisícku. Píše CNN.

Dôvod je prostý. Malebná horská obec ležiaca v severozápadnej časti krajiny pri hraniciach s Francúzskom a Švajčiarskom vymiera. Každoročne majú v obci priemerne 40 úmrtí, oproti tomu pôrodov je len desať.

"Počet obyvateľov sa od začiatku minulého storočia stále znižoval, nakoľko ľudia si našli prácu vo fabrikách v Turíne. Momentálne tu žije len niečo vyše 1500 ľudí. Naša škola každoročne čelí riziku zatvorenia pre nedostatok žiakov. Nemôžeme dovoliť, aby k tomu došlo," hovorí starosta Locany Giovanni Bruno Mattiet.

Zdroj: Instagram/ufficioturisticolocana

Mladé rodiny, túžiace po zmene, však musia splniť dve podmienky. Musia mať aspoň jedno dieťa už pred nasťahovaním sa a ich minimálny ročný zárobok musí byť najmenej šesťtisíc eur.

Prvý muž Locany túto zaujímavú ponuku najskôr ponúkal len Talianom a cudzincom, ktorí už v Taliansku žijú. Situáciu sa však nepodarilo zlepšiť, preto pristúpil k takémuto kroku.

"Chceme sem pritiahnuť mladých ľudí a osoby, ktorým nerobí problém pracovať na diaľku a rozbehnúť tu nejaké aktivity. Máme tu desiatky zavretých obchodov, barov, reštaurácií a butikov, ktoré čakajú na nových majiteľov, aby ich prevádzkovali," hovorí Mattiet.

Locana má obrovský význam pre celú krajinu, nakoľko štátu predáva hydroelektrickú energiu, ktorá tvorí značnú časť príjmov.

Poloha obce je pre milovníkov prírody ako stvorená. Rozprestiera sa v prírodnej rezervácii Gran Paradiso.

Okrem čerstvého vzduchu je možnosť mnohých aktivít od rybolovu, turistiky, cez horolezectvo či plávanie až po futbal alebo tenis.

Malebné alpské domčeky sú z kameňa alebo z dreva s typickými špicatými strechami. Údolie je posiate gaštanovými lesmi, spustnutými kaplnkami, opustenými chatkami, ale aj mliečnymi farmami, mlynmi či medenými baňami, ktoré potrebujú rekonštrukciu.

"Locana ponúka zdravý životný štýl, skvelé jedlo a folklórne veľtrhy, ktoré sa tu konajú takmer celý rok," dodáva Mattiet.

LOCANA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obec

Dôležité udalosti