Netradičný európsky štát: Na jeho čele stojí francúzsky prezident a španielsky biskup

andorra_mapa[1].jpg
Zdroj: shutterstock/Martin Silva Cosentino

Feudalizmus sa tu v symbolickej miere udržal až do začiatku 90. rokov.

Najväčší z najmenších. Aj takto sa dá opísať európsky miništát, ktorý sa nachádza medzi Francúzskom a Španielskom. Tieto dve krajiny ho dlhé stáročia brali ako svojho vazala. Fascinujúce je, že feudálny systém moci zažili aj súčasní tridsiatnici.

Andorra, oficiálne pomenovanie Andorrské kniežatstvo, leží v Pyrenejach na hraniciach Francúzska a Španielska. Žije tu viac ako 75-tisíc obyvateľov, čo ju po Monaku, Lichtenštajnsku a Vatikáne radí medzi najmenšie štáty Európy, ale aj sveta.

Napriek klesajúcej populácii (za posledných desať rokov ubudlo 10-tisíc ľudí) sa občanom Andorry nemôže stať hocikto. Podľa prísnych pravidiel ho môže získať len obyvateľ, ktorý tu žije aspoň dvadsať rokov alebo narodené dieťa na území Andorry. Aj to však musí mať andorrských predkov až do tretej generácie.


Feudalizmus v modernej Európe

Viac ako súčasnosť je zaujímavá nedávna minulosť. Kým s feudalizmom sme sa vo väčšine Európy definitívne rozlúčili do polovice 19. storočia, tak v tomto (spolu)kniežactve sa v symbolickej miere udržal až do začiatku 90. rokov.

Andorrčania ako vazali tak museli počas dlhých stáročí platiť dane Francúzsku a Španielsku. Ich výška sa v čase vyvíjala, v posledných rokoch to už bolo len symbolických 960 frankov francúzskemu prezidentovi a 460 pesiet, dvanásť syrov, dvanásť kapúnov (vykastrovaný kohút) a šesť stehien španielskemu biskupovi zo Seo de Urgel.


Aj po zmene ústavy v roku 1993, kedy sa Andorra stala nezávislým štátom, na jej čele stále stoja spomínaný biskup a francúzsky prezident. Francúzsko navyše zodpovedá za zahraničnú politiku. Najvyšším orgánom je Generálna rada, ktorá sa skladá z 28 volených poslancov. Od roku 1941 až do zavedenie všeobecného volebného práva (1970) mohli voliť len vybrané hlavy rodín.

Nová ústava navyše po prvýkrát garantovala občanom základné ľudské práva a politickú slobodu, umožnila vznik strán a odborov.

V niečom je ako člen EÚ, v inom nie

Napriek histórií a geografickej polohe je jediným úradným jazykom Katalánčina. Neujala sa tak ani španielčina, ani francúzština, hoci tieto jazyky miestni zväčša ovládajú.

Andorra nepatrí medzi oficiálnych členov Európskej únie, ale využíva jej colnú úniu. Napríklad pri priemyselných výrobkov ju na trhu berú ako člena spoločenstva, pri poľnohospodárskych zas nie. Zaujímavé je aj to, že nemá vlastnú menu a platí sa tu eurom.

Zdroj: shutterstock/duchy

Štát nemá vybudovaný skoro žiaden priemysel, z polohy vyplýva, že sa tu nemôže rozmáhať ani poľnohospodárstvo. Hlavným zdrojom príjmov je cestovný ruch, keďže krajinu navštívi ročne viac ako osem miliónov turistov. Španieli a Francúzi z pohraničných oblastí sem radi chodia aj nakupovať, využívajú totiž nákup tovaru bez dane.

Zdroj: shutterstock/Byelikova Oksana

Neplatia sa tu ani žiadne dane z príjmov iba štvorpercentná daň z pridanej hodnoty, čo pomáha v rozvoji bánk a zakladaní sídel zahraničných firiem.

BRATISLAVA/mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.