Vedci našli v tele žraloka niečo, čo by nám mohlo pomôcť v boji s rakovinou a inými chorobami

Radosť hráčov Manchesteru City po góle v FA Cupe na pôde Newportu.
Zdroj: TASR/AP

Chcú ho skúmať aj z druhého dôvodu.

Veda by mohla nájsť účinný prostriedok v boji so zákernými chorobami tam, kde to možno ani nečakala. Žralok biely zrejme drží tajomstvo v liečbe rakoviny a podobných vážnych ochorení. Píše BBC.

Charakteristika DNA tohto predátora odhalila mutácie, ktoré ich chránia pred takýmito ochoreniami. Vedci chcú teraz uskutočniť výskumy, ktorých nálezy by následne chceli uplatniť u ľudí.

So zaujímavým objavom prišli odborníci Výskumného centra na univerzite v americkej Floride. Na rozdiel od žralokov, ktoré majú schopnosť obnovovať svoje DNA, sú ľudské nestabilné gény príčinou, prečo v našom tele môžu vznikať takto závažné choroby.

"Nestabilita génov je veľmi dôležitým problémom mnohých závažných ľudských ochorení. Teraz zisťujeme, že príroda vyvinula chytré stratégie pre udržanie stability génov s dlhou životnosťou u týchto tvorov," hovorí vedúci štúdie, doktor Mahmood Shivji.

„Musíme však rozpoznať informácie, ktoré by potenciálne mohli byť užitočné v boji proti rakovine a iným súvisiacim ochoreniam. Základom je prísť na to, ako to tie zvieratá robia," doplnil.

DNA žralokov je jeden a pol razy väčšia než ľudská DNA, čo znamená, že zvieratá majú v sebe zakódované veci, ktoré sú ľuďom zatiaľ nejasné.

Vedci vidia budúcnosť v týchto predátoroch aj z druhého dôvodu. Zaujíma ich aj schopnosť rýchleho hojenia rán a zrážania krvi. Tento výskum by značne mohol zmeniť myslenie ľudí voči týmto dravým rybám.

Ich význam má celospoločenský dosah, nakoľko lovenie žralokov prispieva aj v otázke globálneho otepľovania. Čím viac žralokov sa uloví, tým viacej prežíva živočíchov produkujúcich oxid uhličitý.

LONDÝN/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Výskum

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.