Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo sú zebry pásikavé? Vedci na to prišli

Pre toto zviera je typickým miestom pre život africká savana.

Ak ste sa niekedy pozastavili nad tým, prečo sú zebry pásikavé, vedci majú odpoveď. Zistilo sa, že ich originálne sfarbenie odpudzuje mušky a iný hmyz, ktoré by týmto typickým obyvateľom saván chceli piť krv.

Na toto zistenie však museli urobiť experiment. Na koňa položili pruhovaný kabát vo farbách zebry a následne pozorovali, koľko múch pristálo na zebre a prezlečenom koňovi. Počet bol veľmi podobný.

Spoluautorka štúdie Martina Howová z univerzity v britskom Bristole má pre toto vysvetlenie. Píše Sky News.

„Pre hmyz môžu byť pásiky oslepujúce. Keď sa dostanú veľmi blízko ku nim, jednoducho nevidia. Je to podobné, ako keď pilota lietadla oslepuje slnko," tvrdí.

Tieto štvornohé zvieratá podľa štúdie inštiktívne využívajú aj svoj chvost. Jeho kývaním taktiež odpudzujú dotieravý hmyz.

Tiež sa predpokladá, že pásiky poskytujú zebrám maskovanie pred predátormi, nie však vylúčené, že im pomáhajú aj udržiavať teplo.

"Väčšina biológov sa však stotožňuje s názorom, že pruhy majú najhlavnejšiu funkciu tú, aby odlákali bodavý hmyz," dodáva Tim Caro, spoluautor štúdie.

Zebry sú veľmi citlivé na niektoré vírusové ochorenia ako spavá nemoc či africká choroba koní, ktoré prenáša napríklad aj mucha tse-tse.

LONDÝN/rd

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti