Obkolesené vysokými plotmi: Takto sa žije v európskych mestách ležiacich v Afrike

2802_Horna_Dolna_28_02_P30_St_20_30__12.mp4
Zdroj: shutterstock/Edijs Volcjoks

Tieto mestá sú totiž bránou do Európy pre milióny Afričanov.

Na africkom kontinente nájdeme dve mestá, ktoré patria výlučne Európe. Patria pod správu Španielska, no užívajú si autonómne postavenie. Dlhé roky sa o ne sporí Maroko, lenže samotná španielska vláda ani miestni obyvatelia nechcú takýto scenár pripustiť. Navyše sú tieto európske územia obkolesené vysokými plotmi, keďže hovoríme o bráne, ktorá pre milióny ľudí predstavuje lepší život.


Lákadlo pre turistov, nádej pre Afričanov

V Ceute je otvorená a kozmopolitná spoločnosť, čo vyplýva z jej bohatej histórie. Mesto dlhé stáročia patrilo pod arabskú nadvládu, neskôr si ju osvojili Portugalci až napokon sa v polovici 17. storočia nadobro dostala pod správu Španielska.

Zdroj: shutterstock/mehdicharia

Život v meste sa točí okolo prístavu, ktorý patrí medzi najrušnejšie v krajine. Čoraz viac sa však o slovo hlási aj cestovný ruch, keďže špecifické africké prostredie ovplyvnené európskym životom je každoročne veľkým lákadlom pre množstvo turistov.

Na životné podmienky sa nemôžu sťažovať ani miestni obyvatelia. V porovnaní so Španielskom sa tu neplatí žiadna DPH, a aj iné dane sú nižšie. Radi to využívajú aj samotní Španieli z južnej časti krajiny, ktorí sa sem často hrnú za lacnými nákupmi.

Zdroj: shutterstock/Edijs Volcjoks

Zem nepoznaná

Melilla má podobnú históriu, ale aj súčasnosť ako Ceuta. Hlavným zdrojom príjmov je prístav a s ním súvisiaci rybolov. Príznačný je však aj cezhraničný obchod medzi Afrikou a Európou. Veď cez túto hranicu prejde počas dňa neuveriteľných 30-tisíc obchodníkov z Maroka, len aby mohli predávať svoje výrobky. Neraz majú muži, ale i ženy na chrbte až 50-kilové balíky a na vstup do mesta čakajú niekedy aj niekoľko hodín.

Zdroj: shutterstock/ Pabkov

Oproti Ceute tu však nie je až tak rozvinutý cestovný ruch. V prvom rade nie tak blízko k španielskej pevnine a ani samotná doprava do mesta nie je najlacnejšia. Miestni sa však na život nesťažujú. Je tu dostatok práce, navyše počas hospodárskej krízy sa sem sťahovali aj ľudia z juhu Španielska. V priemere sú tu dokonca aj vyššie mzdy.


V oboch mestách je úradným jazykom španielčina, ale veľa miestnych ovláda aj arabčinu. Jediným platidlom je euro.

Mestá obohnané plotom

Obe mestá spája ešte jedna vec, a tým je vysoký plot, ktorým sú obohnané popri celej hranici s Marokom. Ceuta a Melilla sú totiž bránou do Európy pre milióny Afričanov, ktorí migrujú za lepších životom. Ich cieľom je dostať sa takto na územie Európskej únie bez toho, aby sa museli vydať na nebezpečnú cestu cez Stredozemné more.

Zdroj: TASR/AP

Dvojitý resp. trojitý šesťmetrový plot, na ktorého vrchu je ostnatý drôt, strážia denne stovky španielskych policajtov a príslušníkov polovojenských jednotiek. Všade sú rozmiestnené senzory na pohyb, ktoré okamžite privolajú strážnikov. Najväčší nápor za posledné obdobie zaznamenali v mestách minulý rok, keď Taliani začali pred migrantmi zatvárať dvere.

Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA/mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.