Iný pôvod, jazyk aj krv. Tajuplný európsky národ, ktorý sa nikdy nepoddal žiadnej mocnosti

Druhý summit Trump-Kim v Hanoji
Druhý summit Trump-Kim v Hanoji Zdroj: shutterstock/javitrapero.com

Ak ľuďom hrozila strata svojich práv, okamžite sa búrili a robili ľudové povstania.

Mnohí odborníci už desaťročia skúmajú, kde sa vlastne vzali a odkiaľ prišli do Európy. Jedna teória hovorí, že sú potomkami Iberov, tá odvážnejšia (odkazujúca sa na mytológiu) sa zas prikláňa k tomu, že sú potomkami bájnej Atlantídy.

Najpravdepodobnejšia je však švédska štúdia spred štyroch rokov. Podľa nej sa na starý kontinent, presnejšie na Pyrenejský polostrov, presunuli asi pred 7-tisíc rokmi z Blízkeho východu. Reč je o tajuplných Baskoch.


Jedinečnosť a vzácnosť Baskov

Baskicko má síce autonómne postavenie v Španielsku, jeho prirodzená hranica však zasahuje aj do Francúzska. Napriek susedom a silným vplyvom si však zachovali svoju jedinečnosť. Vyše dvojmiliónový národ sa totiž od Francúzov, ale aj Španielov, výrazne odlišuje. Primárnym dôvodom je ich odveká prírodná (pohorenie Pyreneje), ale aj sociálna izolovanosť.

Neprejavili sa u nich ani rôzne migračné vlny, ktoré sa prehnali Európou a menili genetickú štruktúru obyvateľstva. Odborníci to vysvetľujú tým, že toto územie bolo veľmi ťažké dobyť.

Zdroj: shutterstock/Jesus Keller
 

Od vyššie spomenutých faktorov sa vyvíjal aj ich jazyk, ktorý je veľmi špecifický. Na naše pomery je príliš komplikovaný, nepatrí totiž do indoeurópskej skupiny ani do žiadnej inej skupiny jazykov. Odborníci ho dokonca zaraďujú medzi najťažšie jazyky na svete.

Baskovia si práve cezeň budujú svoje národné sebaurčenie. Podľa ich presvedčenia len ten, kto hovorí baskičtinou, je pravý Bask.

Vypočujte si baskický jazyk

Ich jedinečnosť a vzácnosť sa dokonca prejavila aj na ich krvi. Od ostatných Európanov sa totiž líšia aj vysokým výskytom krvných skupín RH negatív.

Nepoddajný národ

Napriek tomu, že počas histórie patrili pod rôzne veľké ríše, vždy si vydobyli autonómne alebo aspoň špeciálne podmienky. Ak im hrozila strata svojich práv, okamžite sa búrili a robili ľudové povstania. Svoju identitu si uchovali za éry fašistického diktátora Francisca Franca, ktorý v Španielsku cielene likvidoval menšiny.

Zdroj: shutterstock/Everett Historical

Zdroj: shutterstock/KarSol

Z tohto obdobia je pamätné bombardovanie mesta Guernica, symbol baskického národa. Práve tu pri starom dube sa mal totiž tajne schádzať provinčný snem Baskov. Tento masaker, pri ktorom bolo takmer desaťtisícové mestečko zrovnané so zemou, zachytil vo svojom známom obraze aj Pablo Piccaso.


Po odchode diktátora vrátili Baskicku autonómiu, to však už nestačilo extrémistickým až teroristickým silám, ktoré žiadali samostatný štát. Takto sa vyformovala aj veľmi známa teroristická organizácia ETA (Baskicko a jeho sloboda).

Zdroj: TASR/AP

Tá od roku 1968 zavraždila viac ako 800 ľudí, zväčša „nepriateľov" národa, politikov či policajtov, ale mnohokrát pri útokoch zahynuli aj civilisti. Práve takéto krvavé útoky postupne oberali organizáciu o podporu väčšinového obyvateľstva. Zaujímavosťou je, že separatisti pôsobili v španielskom regióne, ktorý je bohatší a životná úroveň výrazne vyššia ako vo francúzskom.

Zdroj: TASR/AP

ETA už ale dlhé roky nevyvíjala takmer žiadnu viditeľnú aktivitu, pred rokom oficiálne ohlásila svoje definitívne rozpustenie.

Zdroj: shutterstock/Maxisport

Neskôr túto tvrdú podmienku klub zmäkčil s tým, že stačí, ak má hráč baskické korene (v praxi to znamená, že agenti niekedy spájajú aj nespojiteľné, aby mohli doviesť hráča do klubu) alebo vyrastal v mládežníckej akadémii klubu. Dôvod? Tento futbalový klub má pre nich už desaťročia nahrádzať národné mužstvo.

Samozrejme, v histórii by sme našli zopár výniemiek, ktoré klub urobil, aby sa dostal k dobrému hráčovi, hoci nemal nič spoločné s Baskickom.

Zdroj: shutterstock/imagestockdesign

To by neboli Baskovia, keby si nevymysleli aj svoje vlastné špecifické športy. Najrozšírenejším je pelota. Povedzme, že ju môžeme zaradiť medzi tenisové hry.

Zdroj: shutterstock/ Ricardo Hernandez

Hráči, ktorí majú v rukách nešpecifikovanú „raketu", odpaľujú loptičku proti stene, pričom sa môže dotknúť zeme len raz a potom sa musí odohrať.

Pozrite si, ako sa tento šport hrá v praxi

BRATISLAVA/mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti