Chcú pomôcť a búrať mýty. Vznikli videá o sexe pre hendikepované osoby

Sex s hendikepovaným (ilustračné foto)
Sex s hendikepovaným (ilustračné foto) Zdroj: shutterstock/ Iakov Filimonov.

Cieľom výukového záznamu je skvalitniť sexuálny život ľuďom s poranením miechy.

Česká asociácia paraplegikov (CZEPA) natočila videá o sexe pre vozíčkarov. Cieľom výukového záznamu je skvalitniť sexuálny život ľuďom s poranením miechy.

Jeho autorkou je Zdeňka Faltýnková, ktorá je fyzioterapeutkou a špecialistkou na spinálnu problematiku. Píše o tom portál idnes.cz .

Tomášovi Pikovi zistili v 14 rokoch Friedrichovu ataxiu, pre ktorú mu odumierajú končatiny v tele. Postupne ho choroba pripútala na invalidný vozík.

„O problematike sexuálneho života handikepovaných som sa začal zaujímať v čase, keď som mal asi 21 rokov," uviedol.

Najskôr využíval služieb prostitúcie, potom sa ale začal zaujímať o sexuálnu asistenciu. Tú využil zatiaľ len raz, myslí si však, že sexualita je celkom normálna súčasť života.


Štyridsaťminútový film nesie názov Partnerské vzťahy, sex a rodičovstvo sú rozdelené do siedmich kapitol.

„Veľmi citlivou a dôstojnou formou približuje intimitu a sexuálne praktiky vozičkárov, ako žien, tak i mužov. Zároveň prezentuje, že ľudia môžu po poranení miechy žiť v porovnateľnej kvalite partnerského i rodinného života ako pred ochrnutím," predstavuje dokument Česká asociácia paraplegikov.

Podľa autorky scénára Zdeňky Faltýnkovej bola táto téma vždy tabu. „Teraz majú ľudia po poranení miechy možnosť žiť so všetkými pomôckami takmer rovnakým štýlom života ako ostatní a téma partnerských vzťahov a sexu k tomu, samozrejme, patrí. Teraz už je ale doba zrelá na to, aby sa o tom otvorene hovorilo, i vďaka legalizácii sexuálnej asistencie v Česku," hovorí autorka dokumentu.


PRAHA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sex

Dôležité udalosti