Exotický raj v Európe: Sopečné ostrovy, ktoré mnohí turisti donedávna nepoznali

Úrady počet turistov regulujú, výstrahou im je totiž Island, ktorý po nájazdoch miliónov cestovateľov začína pociťovať negatívne dôsledky.

Exotický raj v Európe. Inak sa asi ani nedajú nazvať sopečné ostrovy, ktoré ležia v Atlantickom oceáne asi 1500 kilometrov od portugalského pobrežia. Podľa povestí majú predstavovať zvyšky bájnej Atlantídy a hovoria im aj Jastrabie ostrovy. Reč je o Azoroch.


Azory, pre turistov zem dlho nepoznaná

Hovorí sa, že donedávna sem najviac turistov prišlo vtedy, keď tu núdzovo pristal nejaký zaoceánsky let. Tomuto stavu dopomáhali aj miestni obyvatelia, ktorí majú radi svoj pokoj. Pred pár rokmi sa ale situácia zmenila, keď si túto destináciu všimli najznámejšie cestovateľské portály a blogy.

Turisti zrazu začínali prichádzať vo väčších húfoch, úrady ich počet stále regulujú. Výstrahou im je totiž Island, ktorý po nájazdoch miliónov cestovateľov ročne začína pociťovať negatívne dôsledky masového turistického ruchu.

Obyvatelia si tak strážia nádhernú prírodu, ktorá okrem piesočnatých pláži ponúka vysoké vulkanické pohoria či množstvo kráterov a sopečných jazier. Veľkým lákadlom sú aj horúce termálne pramene.

Zdroj: Shutterstock/vidalgo

 

Zdroj: Shutterstock/Francesco Bonino

Lov veľrýb

V minulosti sa Azory preslávili lovom veľrýb, treba ale zabudnúť na veľké lode s profesionálnymi rybármi. Veľakrát do malej drevenej loďky naskákali chlapi z dediny, ktorých hnala na more len vidina peňazí. Aj z tohto dôvodu malo množstvo výprav tragický koniec.

Samotný lov veľrýb zakázali pred dvadsiatimi rokmi. Toto obdobie dokumentuje veľmi známe múzeum rybárstva na ostrove Pico. V súčasnosti veľryby, ale aj delfíny patria k obrovským atrakciám, keďže sa dajú sledovať priamo na mori.

Zdroj: Shutterstock/wildestanimal

Ostrovy síce patria Portugalsku, ale tradíciu s býkmi, pred ktorými utekajú ľudia, majú spoločnú so španielskou Pamplonou. Občas býk niekoho naberie, ale podľa miestnych vždy ide len o „hlúpeho" turistu. Táto atrakcia sa každý víkend koná na ostrove Terceira.

Zdroj: Shutterstock/ RicardoTeixeiraFotografia

Európsky čaj

Azory sú jediné európske miesto, kde sa darí pestovaniu čaju. Krajinu tak dotvárajú krásne čajové polia a továrničky. Na ostrovoch sa darí aj banánom a ananásom. Miestni toho vďaka úrodným pôdam dopestujú všetkého dostatok a vždy všetko servírujú čerstvé.

Zdroj: Shutterstock/ Lukasz Janyst

Celoročnej úrode dopomáha aj subtropické podnebie, ktoré zabezpečuje, že teploty sa tu hýbu od 15 stupňov v zime, po 28 stupňov v lete. Treba sa ale pripraviť na silný vietor, ten často mení charakter počasia.

BRATISLAVA/mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.