Indickí pestovatelia maku sú zúfalí: Úrodu im ničia papagáje závislé na ópiu

Beatlsovská "mánička"
Zdroj: Reuters

Operence sa dokonca naučili byť potichu, aby na seba neupozorňovali hliadkujúcich pestovateľov.

Pestovatelia maku v indickom štáte Madhjapradéš si nevedia rady s náletmi papagájov, ktoré im ničia úrodu. Zúfalí farmári sa preto obrátili na príslušné úrady, no tie im nepomohli. Operence poháňa závislosť na ópiu, niektoré papagáje sa vraj otočia po svoju „dávku" aj štyridsaťkrát denne.

„Jedna tobolka maku obsahuje 20 až 25 gramov ópia. Keď sa na pole znesie kŕdeľ papagájov, je to pohroma," uviedol nemenovaný farmár pre indický portál NDTV.com.

Problém s papagájmi v Indii nie je novinkou. Farmári na to upozorňujú už dlhšie, no situácia sa zhoršila, keď sa k tomu pridalo aj dlhé obdobie sucha.

Papagáje závislé na ópiu sa zväčša hostia priamo na poli, niekedy však zobákom prehryznú stonku rastliny a s celou tobolkou odletia preč. Operence sa dokonca naučili byť potichu, aby na seba neupozorňovali hliadkujúcich pestovateľov.

Niektorí farmári strážia polia nonstop, iní vtáky plašia delobuchmi či hlasnou hudbou z reproduktorov. Veľký efekt to však neprináša. Neraz boli svedkami, ako sa papagáje opojené drogou v tranze váľajú na zemi alebo narážajú do stromov. Hneď ako sa účinok ópia pominie, opäť vzlietnu po ďalšiu dávku. Na záver treba povedať, že India je jednou z mála krajín sveta, kde je povolené pestovanie maku na ópium.

BHÓPÁL/kc

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ópium

Dôležité udalosti