Zreštaurovali ikonickú maľbu ženy s dáždnikom. Identita ústrednej postavy zostáva záhadou

O tom, že ju Dominik Skutecký namaľoval na hlavnom banskobystrickom námestí, niet pochýb.

To, čo je pre Paríž slávny obraz Mona Lisa, to je pre Banskú Bystricu maľba ženy s dáždnikom. A tak ako pri Mona Lise, aj v banskobystrickom prípade sa polemizuje, kto maliarovi naozaj pózoval. Isté je, že historická maľba trhu Dominika Skuteckého má za sebou špeciálne reštaurovanie.

Vzácne dielo si tak dnes môžeme pozrieť tak, ako ho videl Dominik Skutecký čerstvo po dokončení pred 130. rokmi. Pri reštaurácii z neho odstránili staré povrchové usadeniny a zožltnutý lak.

„Výrazne menil farebnosť obrazu do hnedo žltého galerijného tónu. Dnes môžete vnímať obraz v atmosfére poludňajšieho, letného dňa. To bol zámer autora," vysvetlil Miroslav Slúka, reštaurátor Slovenskej národnej galérie.

Obraz rokmi prešiel Mníchov, Budapešť i Prahu. Nakoniec sa však vrátil domov. Možno i pre to je v Banskej Bystrici ikonou. Obrovské napodobneniny pribudli napríklad aj na fasáde obchodného centra.

Mladá žena s dáždnikom. To je ústredná postava obrazu. O tom, že ju Dominik Skutecký namaľoval na hlavnom banskobystrickom námestí, niet pochýb. Otázkou však je, kto to bol. Tradovalo sa, že maliar zvečnil svoju manželku Cecíliu.

Neskôr sa však objavili v rodine starých Banskobystričanov Holešovcov informácie a artefakty o tom, že pre obraz pózovala ako modelka Margita Holeschová, ktorá mala v tom období 17 rokov.

V rodine sa zachovala šatka, ktorú mala mať žena na obraze okolo krku. Banskobystričan Dušan Seberíni však trvá na tom, že to predsa len bola maliarova manželka. Jeho rodičia poznali Skuteckého syna osobne a mal im povedať, že na obraze je jeho mama aj on sám.

„Kedže sú tam zachytené aj umelcove deti, ktoré máme na porovnanie aj z iného obrazu, môžeme to symbolicky uzavrieť, že by mala byť na obraze zobrazená práve umelcova manželka Cecília Skutecká, ale určite si umelec musel vypomáhať aj ďalším modelom a tou mohla byť Margita Holeschová," uviedla Katarína Baraníková - kurátorka Stredoslovenskej galérie.


BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme BB

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.