Obrovská ohnivá guľa explodovala v atmosfére, výbuch bol silnejší ako atómová bomba

Energia výbuchu mala 173 kiloton, čo je o 10 viac, ako mala atómová bomba zvrhnutá na Hirošimu.

V decembri zhorel v atmosfére druhý najväčší meteor svojho druhu za posledných 30 rokov. Informovala o tom BBC, ktorá sa odvoláva na informácie z NASA.

Jeho výbuch bol ešte silnejší, než výbuch ohnivej gule nad ruským Čeľabinskom pred šiestimi rokmi. Až doteraz však zostal bez povšimnutia, pretože explodoval nad Beringovým morom neďaleko ruského polostrova Kamčatka.

Energia výbuchu mala 173 kiloton, čo je o 10 viac, ako mala atómová bomba zvrhnutá na Hirošimu.

Zhorel neďaleko trás, ktoré používajú lietadlá

„Tak veľké ohnivé gule sú patrné len dvakrát, trikrát za sto rokov. Meteor zhorel neďaleko trás používaných lietadlami pre lety medzi Severnou Amerikou a Áziou. Teraz sa preto vedci obracajú na aerolinky, či ich piloti niečo nevideli," uviedol pre BBC Lindley Johnson, ktorý má v NASA na starosť obranu planéty.

Okolo poludnia miestneho času vletel 18. decembra do atmosféry asteroid rýchlosťou 35 km/s pod uhlom siedmich stupňov. Kozmická skala s priemerom niekoľkých metrov explodovala vo výške 25,6 km.

Aj posledná udalosť nad Beringovým morom ukazuje, že väčšie objekty sa môžu s nami bez varovania zraziť, preto je potrebné zvýšené monitorovanie.

KAMČATKA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme NASA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.