Záhada pri Madagaskare: Pod zemou nastáva nevysvetliteľná činnosť obrovských rozmerov

V poslednom období tu nastalo viacero zmätočných udalostí.

V polovici novembra minulého roka zaskočil vedcov nebývalý okamih. Pod pevninou, v hĺbke asi 30 kilometrov východne od ostrova Mayotte pri Madagaskare, nastalo hlboké hučanie.

Odborníci sa domnievali, že ide o dôsledok sopečnej činnosti, počas ktorej došlo k masívnemu pohybu magmy, čo malo za následok pokles dna. Píše Česká televízia.

Množstvo magmy, ktoré sa na tomto procese podieľalo, bolo jedným z najväčších, aké sa v moderných dejinách podarilo mimo pevninu spozorovať.

Podľa GPS dát klesá morské dno vo východnej časti tohto ostrova rýchlosťou asi jeden centimeter mesačne, súčasne sa celý ostrov pohybuje smerom na východ rýchlosťou 1,6 centimetra mesačne.

Vedci veria, že magma, ktorá je za to zodpovedná, leží v hĺbke asi 25 kilometrov pod morským dnom. Pre porovnanie, za prvý polrok od sledovania tohto javu sa pohol jeden kubický kilometer magmy, čo zodpovedá objemu 385 pyramíd v egyptskej Gíze.

Geológovia sú toho názoru, že láva sa zrejme do mora zo zeme vôbec nevyliala. Podľa nich mohla vytiecť do usadenín na morskom dne, kde sa roztiekla.

Seizmológ Jean Paul Ampuero tvrdí, že okrem obrovského množstva magmy ohromila i sila nízkofrekvenčného zvukového signálu, ktorý tento jav sprevádzal.

Okrem neho v ňom boli aj vysokofrekvenčné vlny, ktoré sú skôr podobné akejsi priemyselnej činnosti než prírodnému javu.

Geológov znepokojuje fakt, prečo by vôbec na tomto mieste malo k vulkanickej činnosti dochádzať. Na druhej strane tu v poslednom období nastalo viacero zmätočných udalostí.

Na pobreží ostrova Mayotte si miestni v posledných mesiacoch všimli značné množstvo mŕtvych rýb, podľa niektorých svedectiev ide o hlbokomorské ryby.

Je predpoklad, že by ich mohol zabiť únik jedovatých plynov z vulkanickej činnosti, sú to však zatiaľ len domnienky.

Celý proces je nateraz v štádiu sledovania. Pre detailnejšie skúmanie je potrebné lepšie vybavenie, napríklad lode vybavené špeciálnymi prístrojmi a drony schopné potápať sa hlboko k morskému dnu.

Pri Mayotte však dochádza k ďalšej intenzívnej geologickej činnosti. Dňa 18. marca došlo predpoludním k zemetraseniu o sile piateho stupňa.

Vedci z European Geosciences Union varujú, že tieto nebezpečné javy nikto nerieši s obyvateľmi tohto ostrova, medzi ktorými vzniká viacero konšpiračných teórií.

BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.