Nová štúdia desí: Tento obľúbený cukor podporuje rast rakovinových nádorov

Koučovia v šoku. Vek tejto speváčky určite neuhádnete ani vy!
Zdroj: shutterstoc.com/ Rostislav_Sedlacek

Známy a obľúbený je aj na Slovensku.

Ak obľubujete cukor, po tejto správe možno zmeníte názor. Vedci z medicínskeho centra v americkom New Yorku zistili, že cukor pravdepodobne podporuje tvorbu nádorov v tele, čím sa zvyšuje šanca na rakovinu. Píše Daily Mail.

Nová štúdia hovorí, že myšiam konzumujúcich kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy, používaný v sušienkach, zmrzline a energetických nápojoch, zistili v telách rýchlejší rast nádorov.

Ide o približne 430g, ktoré možno denne vypijete v sladkých nápojoch. „Toto pozorovanie na zvieratách by mohlo vysvetliť, prečo zvýšená spotreba sladkých nápojov a iných potravín s vysokým obsahom cukru súvisí za posledných 30 rokov s nárastom rakoviny o ľudí v USA vo vekovom rozpätí 25-50," hovorí doktor Lewis Cantley, spoluautor štúdie.

Kritici však tvrdia, že tento pokus sa robil u geneticky upravených zvieratách, a tak sa výsledky nemusia zhodovať s tými ľudskými.

To si myslí aj Michael Skilton z univerzity v austrálskom Sydney, ktorý varuje, že tieto nálezy nemožno tak ľahko aplikovať na človeka.

„Bez ohľadu na to, či tieto sladidlá majú priamy vplyv na vývoj a rast nádorov, ľudia, ktorí ich konzumujú, by v prvom rade mali obmedziť ich príjem, ak chcú redukovať šancu na vznik rakoviny," tvrdí.

Spoluautor štúdie, doktor Marcus D. Goncalves, tvrdí, že hoci exaktne nedokázali vplyv cukru na vznik nových nádorov, dá sa ale podľa neho potvrdiť, že kukuričný sirup určite prispieva k zväčšeniu už existujúcich nádorov.

BRATISLAVA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme štúdia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.