Českým vedcom sa podarilo niečo nezvyčajné: Raz by ich objav mohol viesť k liečbe rakoviny

Holanďan Kenny Tete opúšťa trávnik počas kvalifikácie ME 2020 s Bieloruskom.
Zdroj: shutterstock

Podstatnú rolu v celom procese hrá svetlo.

Českým vedcom sa podaril veľký úspech. Objav, ktorý popísali v časopise Chemical Science, spočíva v tom, že dokázali vypnúť vybraný gén a zase ho zapnúť len pomocou svetelného lúču.

Možno ide o akt, ktorý by sa raz mohol využiť pri liečbe rakoviny. Zatiaľ sa však toto prepínanie deje len v skúmavke. Píše Česká televize.

V dvojzávitnici DNA sú zakódované gény, ktoré určujú všetky vlastnosti a funkcie organizmu. Vedcom našli spôsob, ako je možné časť DNA umelo zamaskovať - skryť ju tak, aby bola neaktívna - a potom takýto gén opäť zapnúť.

Podstatnú rolu v celom procese hrá svetlo. „Skúšali sme viac druhov svetla s rôznymi vlnovými dĺžkami, nakoniec sme dospeli k tomu, že svetlo o vlnovej dĺžke 400 nanometrov je výborné, nakoľko má aj ďalšie využitie," hovorí Zuzana Vaniková z Ústavu organickej chémie a biochémie Akadémie vied ČR.

Tým sa v spolupráci s odborníkmi z Mikrobiologického ústavu podarilo zistiť, že zapnutý gén pomocou svetla sa dá znovu vypnúť, tento raz vďaka chemickej reakcii. Ostáva len zistiť, či by to fungovalo aj v živom tele.

„V princípe ide o to, že pokiaľ by sme boli schopní cielene zapínať alebo vypínať určitý gén pomocou ožiarenia svetlom, mohlo by sa to aplikovať aj v medicíne a v liečbe niektorých chorôb," tvrdí vedúci výskumu Michal Hocek.

Množstvo chorôb, vrátane rakoviny, totiž súvisí s mutáciami v DNA. Schopnosť nežiaduce gény vypnúť by prejavy tohto zákerného ochorenia mohla zastaviť.

„Výsledky nateraz prinášajú omnoho viac otázok ako odpovedí, ale zároveň otvárajú niekoľko nových a zaujímavých smerov výskumu," vysvetlil Dušan Brinzanik z biochemického ústavu. Dodal, že výskum bude ďalej pokračovať a v budúcnosti by mohol priniesť zásadný prielom v chápaní aktivácie génov.

PRAHA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Gén

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.