Napravia to, čo sa pokazilo za socializmu. Mohyla M. R. Štefánika sa opäť ukáže v celej kráse

Internát Ľudovíta Štúra v Bratislave.
Zdroj: TV Markíza

Ľuďom z okolia práce neprekážajú. Ukončené by mali byť do konca apríla.

Na mieste posledného odpočinku nášho spoluzakladateľa prvej republiky, generála Milana Rastislava Štefánika, počuť v týchto dňoch zvuk motorových píl. Na žiadosť pamiatkarov dostalo mesto Brezová pod Bradlom peniaze od vlády, aby kopec, na ktorom je Štefánik pochovaný, odlesnili. Dostali na to 150-tisíc eur.

Mohylu, obklopenú lesom, chcú úplne odokryť, aby sa ukázala v celej svojej kráse. Monumentálna stavba má rozmery futbalového ihriska - v základni má 96x70 metrov. Pozostáva z dvoch terás, štyroch pylónov, ktoré symbolizujú štyri obete. Mohyla však mala byť oveľa väčšia. Po druhej svetovej vojne ju mali dostavať. Lenže začala byť tŕňom v oku.

Po zmene režimu vo februári 1948 už Štefánik, ani ostatní letci, ktorí lietali na západnom fronte, neboli ideologicky prijateľní. Rozšírenie stavby, sa tak nikdy nezrealizovalo. Keď sa o Štefánikovi prestalo hovoriť a zmizol z učebníc aj kníh, začalo sa zalesňovanie celého bradla.

Dnes sa všetko snažia napraviť. Vedenie mesta si chce dať vypracovať ešte projekt vegetačných úprav, aby zabránili prípadnej erózii svahu. Vysadiť by tam mali pôvodné dreviny.

Ľuďom z okolia práce neprekážajú. Ukončené by mali byť do konca apríla tak, aby na sté výročie smrti Milana Rastislava Štefánika bolo už všetko pripravené.BREZOVÁ POD BRADLOM/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme TN

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.