Vedci objavili kostru najväčšieho suchozemského predátora všetkých čias

2903_Telerano_29_03_P20_Pi_06_00_uni.mp4
Zdroj: Profimedia.sk

Zrekonštruovanú kostru vystavia v máji v Royal Saskatchewan Museum v Kanade.

Paleontológovia z kanadskej University of Alberta informovali o objave najväčšej kostry Tyrannosaura rexa. Obrovský kolos, ktorý meral na dĺžku približne 13 metrov, dostal prezývku Scotty, podľa Whisky, ktorou si vedci na jeho objav pripili. Zároveň ide o najväčšiu kostru dinosaura, akú našli v Kanade. Informoval o tom portál nationalgeographic.com.

Scotty žil v oblasti dnešného Saskatchewanu v dobe asi pred 66 miliónmi rokov. Kostru objavili ešte v roku 1991, keďže však ležala v tvrdom pieskovci a bol k nej ťažký prístup, samotné výkopové práce trvali 10 rokov. Ďalšiu dekádu sa pracovalo na zostavovaní kostry a až počas tohto obdobia sa začalo ukazovať, aké obrovské rozmery mal skúmaný tyrannosaurus. Objav ukázal, že dinosaury tohto druhu boli väčšie, ako si vedci mysleli. Očakáva sa, že v budúcnosti sa nájdu ešte väčšie kostry.

Kostry tohto druhu dinosaura, ktoré sa doteraz našli, sa navzájom výrazne líšia. Niektoré jedince boli dlhšie a štíhle, iné robustné. Scotty je typickým príkladom druhej kategórie.

„Bol to kráľ kráľov. Scotty je najstatnejší T-rex vôbec," uviedol paleontológ Scott Parsons, autor nálezu.

Kostra je kompletná na 65 percent: jej súčasťou je lebka, bedrá, časť rebier, kosti nôh aj chvosta. Vedci odhadujú, že Scotty zaživa vážil takmer 9 ton, čo z neho robí najťažšieho dravého dinosaura, akého poznáme. Tým sa však zoznam prvenstiev nekončí. Scotty je totiž aj najstarším objaveným tyranosaurom. Na základe skúmania jeho kostí sa zistilo, že sa dožil veku okolo 30 rokov.

„Na tyranosaurie pomery sa dožil neobvykle vysokého veku. A bol to život plný násilia. Na kostre sú stopy po početných zraneniach. Na chvoste napríklad zostali odtlačky zubov iného tyranosaura ," hovorí paleontológ.

Zrekonštruovanú kostru vystavia v máji v Royal Saskatchewan Museum v Kanade.

OTTAWA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Fosílie

Dôležité udalosti