Kedysi boli oázami pokoja. Pozrite si šesť úžasných miest, ktoré zničili turisti

Ostrov Boracay.
Zdroj: shutterstock/Vadim Nefedoff

Spôsobov, ako dokáže nekontrolovaný prílev návštevníkov negatívne vplývať na vyhľadávané lokácie, je viacero.

Turizmus je dôležitý sektor pre ekonomiku každej krajiny. Vytvára pracovné miesta a prináša do rozpočtu nemalé peniaze. Často ide o najdôležitejší zdroj príjmov, no nesie so sebou aj negatívne javy. Čoraz častejšie sa stáva, že kvôli náporu turistov obľúbené destinácie strácajú svoje čaro a v niektorých prípadoch to dokonca vedie k ich uzatvoreniu. Najčastejšie ide o exotické ostrovy a notoricky známe pamiatky.

Spôsobov, ako dokáže nekontrolovaný prílev návštevníkov negatívne vplývať na vyhľadávané lokácie, je viacero. Trpí životné prostredie aj miestni ľudia. V dnešnom svete, prepojenom sociálnymi sieťami, sa navyše často stáva, že miesto, ktoré ešte nedávno malo o turistov núdzu, sa zo dňa na deň stane magnetom.

Párty ostrov Boracay

Zdroj: shutterstock/HelloRF Zcoo

Filipínsky ostrov Boracay patrí dlhodobo medzi najobľúbenejšie exotické raje. V hojných počtoch ho navštevovali Filipínci aj turisti z celého sveta, ktorí si užívali pieskové pláže, idylické západy slnka a bohatý nočný život. Zanedbaná infraštruktúra i výstavba rekreačných zariadení mali za následok znečistenie životného prostredia. Dospelo to až tak ďaleko, že ostrov, ktorý v roku 2017 navštívili dva milióny ľudí, museli vlani na pol roka uzavrieť.

„Bieberov kaňon" na Islande

Zdroj: shutterstock/Vadim Nefedoff

Najnovším prípadom je islandský kaňon s ťažko vysloviteľným názvom Fjaðrárgljúf, ktorý museli dočasne uzatvoriť po tom, čo sa stal cieľom masovej turistiky. Svoj podiel viny na tom nesie aj kanadský spevák Justin Bieber, ktorý v roku 2015 spropagoval malebný kaňon vo svojom hudobnom klipe. Nie je náhoda, že práve odvtedy sa tam začali hromadne valiť húfy turistov z celého sveta. Miestne úrady už sa na to nemohli pozerať a výsledkom je dočasné uzatvorenie kaňonu.

TIP: Justin Bieber ukázal v klipe neporušenú nádheru na Islande. Dopad to má katastrofálny


BRATISLAVA/kc

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pamiatky

Dôležité udalosti