Žena so vzácnou mutáciou génu. Necíti žiadnu bolesť

Na celom svete sú údajne iba dvaja takíto ľudia.

Schopnosť alebo skôr neschopnosť, ktorú má táto žena, by zrejme chceli viacerí z nás. Škótka z vysočiny Jo Cameronová necíti žiadnu bolesť. Môže za to vzácna genetická mutácia génu. Podľa odborníkov sú na celom svete iba dvaja ľudia s takouto diagnózou.

Necitlivosť má svoje pre aj proti. Škótka nikdy nepoznala, aké to je, keď sa pichne ihlou do prsta, keď sa popáli pri varení alebo keď sa udrie či poškriabe pri rôznych činnostiach. Bolesť ju netrápi, preto nikdy nepoznala ani pocity úzkosti alebo strach. Na druhej strane to však môže byť aj nevýhoda.

Jo o svojej výnimočnosti dlho nevedela. Až keď mala 65 rokov, lekári nemohli uveriť tomu, že nepotrebuje žiadne lieky proti bolesti. Podstúpila niekoľko operačných zákrokov, pri ktorých bola doba liečby dlhá a mala byť aj bolestivá. Jo sa ale nesťažovala, nič ju nebolelo.


Lekári jej dali urobiť genetické testy v Londýne, ktoré odhalili vzácnu mutáciu. Jo bola prekvapená, no mnohé to vysvetľovalo. Ani z detstva si nepamätala žiadny bolestivý zážitok. Ako sama prezradila pre BBC, nemenila by nič, ale bolesť je určite dôležitá vec v živote človeka. „Aj bolesť má svoj zmysel, varuje vás, v určitých situáciách vám zazvonia v hlave zvony."

„Sama som netušila, že mám problémy s bedrovými kĺbmi, pretože som necítila bolesť. Až keď som na tom bola veľmi zle a nemohla som chodiť, zistili mi artritídu," prezradila.

Jo je veľmi pokojná a rozvážna žena, k čomu údajne prispel aj zmutovaný gén. Žiadna situácia jej nezvýši adrenalín, nikdy údajne nebola na nikoho nahnevaná, je to veselá a šťastná dôchodkyňa.

LONDÝN/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Gén

Dôležité udalosti