Lekári uskutočnili prvú transplantáciu obličky medzi osobami nakazenými HIV vírusom

Transplantácia obličky v Baltimore osobe nakazenej HIV inej osobe s rovnakým vírusom.
Zdroj: TASR/AP

Lekári začali experimentovať s prenosom orgánov medzi osobami infikovanými týmto vírusom len nedávno.

Veľký počin sa podaril chirurgom v americkom meste Baltimore, ktorí dokázali od živého darcu nakazeného HIV transplantovať obličku inej osobe nakazenej rovnakým vírusom. Píše CNN.

Darkyňou je 35-ročná Nina Martinezová z Atlanty. Ona aj príjemca síce naďalej ležia v nemocnici, mali by však byť v poriadku, nakoľko nenastali žiadne komplikácie.

Lekári začali experimentovať s prenosom orgánov medzi osobami infikovanými týmto vírusom len nedávno, doteraz šlo len o mŕtve osoby.

Odborníci sa zhodujú, že nakoľko veda pokročila, nastal čas realizovať podobné kroky aj medzi živými osobami, ktoré HIV vírus majú.

Odôvodňujú to modernými liečebnými prostriedkami, keďže tie zásadne v menšom množstve ohrozujú zdravú obličku darcu.

Zdroj: TASR/AP

Cieľom výskumu bolo ukázať, ako organizmus príjme orgán z tela nakazeného iným kmeňom vírusu, ako je kmeň príjemcu.

Lekári sa obávali, či obličku, ktorá v tele darcu zostane, nepoškodia lieky, ktoré následne musí užívať.

„Je ide o ochorenie, ktoré sa kedysi považovalo za rozsudok smrti. Teraz je však tak kontrolované, že dovoľuje iným zachrániť ďalšie životy," tvrdí chirurg Dorry Segev.

Ten sa v Spojených štátoch zaslúžil o zrušenie dlhoročného nariadenia, ktoré v krajine zakazovalo transplantáciu orgánov medzi osobami nakazenými HIV vírusom.

V USA neexistuje štatistika, z ktorej by sa dal zistiť presný počet osôb nakazených HIV v rámci 113-tisíci osobami čakajúcimi na transplantáciu.

Infikovaní ľudia môžu od zdravých osôb dostať orgány bez akýchkoľvek reštrikcií. Prednedávnom vďaka experimentom začali v Juhoafrickej republike transplantovať orgány nakazeným ľuďom od mŕtvych darcov, ktorí taktiež boli nositeľmi vírusu.

BALTIMORE/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hiv

Dôležité udalosti