Anglická väznica budúcnosti: Väzňom dali kľúče od ciel, strážnici musia pred vstupom zaklopať

Monika Hilmerová hrala v Búrlivom víne Laurinu mamu.
Zdroj: reprofoto: YouTube/wrexhamdotcom

Väznicu za 250 miliónov libier a s kapacitou vyše 2100 miest otvorili v roku 2017.

Najväčšia a najmodernejšia väznica vo Veľkej Británii dala väzňom kľúče od ciel a strážnici musia pred vstupom zaklopať. Vedenie väznice HMP Berwyn v meste Wrexham zdôvodnilo tento krok tým, že má nápravný účinok.

Trestanci tak majú väčšie súkromie, svoje cely môžu svojvoľne opustiť či zamknúť. Cieľom stratégie „najskôr zaklop" je vytvoriť úctivé prostredie, strážnici však môžu do cieľ vstupovať neohlásene v prípade razie či pohotovosti. Píše o tom portál Daily Mail.

V duchu spomínanej stratégie sa cely premenovali na izby, väzňov oslovujú ako „mužov" a bloky sa volajú „komunity". Väznicu za 250 miliónov libier a s kapacitou vyše 2100 miest otvorili v roku 2017. Je prvým zo siedmich takýchto zariadení, ktoré plánujú postaviť vo Veľkej Británii.


V nápravnom zariadení sú umiestnení trestanci kategórie C - teda tí, u ktorých nehrozí útek, no zároveň nemôžu byť v otvorenom prostredí. Každý z nich má k dispozícii laptop. Uvoľnené pravidlá sa opierajú o tzv. škandinávsky systém, podľa ktorého je samotný pobyt vo väzení dostatočným trestom.

Autori hodnotiacej správy, ktorú vypracovali na základe pozorovaní, dospeli k záveru, že spomínané pravidlá majú na väzňov pozitívny efekt. Ozvali sa však aj kritické hlasy, podľa ktorých je možnosť zamknúť sa na izbe a otvoriť dvere až po zaklopaní, príliš benevolentná. Uľahčuje to život väzňom, ktorí drogujú, prípadne nedovolene používajú mobilný telefón.

WREXHAM/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.