Hudbou proti komárom? Známy elektronický štýl zrejme tlmí útoky tohto hmyzu

Levická nemocnica.
Zdroj: shutterstock

Podľa vedcov ide o nové možnosti v boji proti chorobám ako horúčka dengue, vírus zika či žltá zimnica.

Hudbou proti dotieravým komárom. Nová štúdia odhalila, že dubstep, elektronická tanečná hudba, je účinná voči útokom komára tropického. Píše Sky News.

„Zvuk a jeho vnímanie sú kľúčové pre reprodukciu, prežitie a udržanie populácie viacerých zvierat," znie v stanovisku tímu, ktorý sa tejto štúdii venoval.

„Frekvencie s nízkou vlnou podporujú pohlavnú interakciu, zatiaľ čo hluk narúša vnímanie takýchto signálov," nie v stanovisku vedcov.

Songy Scary Monsters a Nice Sprites od Skrillex, amerického speváka a producenta tohto štýlu hudby, obsahujú zmes veľmi vysokých a veľmi nízkych frekvencií.

Práve tie zvolili na tento výskum. Zistilo sa, že komáre, ktorým „pustili tieto zvuky", napádali svoj cieľ omnoho neskôr a v menšom množstve než tie, ktoré na tento pokus nepoužili.

Okrem toho sa podarilo zistiť, že počas hrania hudby cicali krv v nižšej miere a takisto aj došlo k menšiemu výskytu párenia sa tohto hmyzu než u jedincov, ktoré hudbe nečelili.

Poznatok, že takáto hudba môže mať takýto zásadný vplyv na tento hmyz, poskytuje podľa vedcov nové možnosti pre rozvoj osobných ochranných a kontrolných opatrení proti ochoreniam, ktoré komár tropický prenáša. Ide o horúčku dengue, vírus zika či žltá zimnica.

Tento živočích sa bežne vyskytuje v tropických oblastiach sveta, ľahko identifikovateľný je pre typické biele sfarbenie na nohách.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti