V smere jazdy alebo v protismere? Táto poloha autosedačky je bezpečnejšia

Tieto dôvody hovoria jasnou rečou.

Automobilka Volvo, spolu s istou poisťovacou spoločnosťou, robili jeden veľmi zaujímavý test. Snažili sa zistiť, ktorý typ detskej sedačky je pre naše ratolesti najbezpečnejší. Píše tn.nova.cz.

Z jeho výsledkov je zrejmé, že pokiaľ sedí dieťa v smere jazdy, je jeho hlava pri čelnej zrážke prudko vhodená vpred.

To spôsobuje neúmerné namáhanie krku a hlavy, telo dieťaťa je vytlačené von zo sedačky. Hrozí tak nebezpečenstvo poranenia nárazom do predných sedadiel.

Ak dieťa sedí proti smeru jazdy, autosedačka plní funkciu akéhosi ochranného štítu, ktorý absorbuje energiu vyvinutú pri náraze vozidla.

Telo pokračuje v pohybe v smeje jazdy auta, teda do plochy autosedačky. Znamená to rozloženie tlaku na celú oblasť chrbta, krku a hlavy, čím sa nezaťaží ani jedna oblasť tela.

„Testy pri čelných zrážkach ukazujú, že tlak na chrbát a krk dieťaťa je v prípade havárie päťkrát väčší, keď cestuje v smere jazdy, a nie proti jeho smeru," hovorí Jan Kristoffersen z firmy, ktorá sa špecializuje na výrobu autosedačiek.

Ten dodáva, že cestovanie proti smeru jazdy je bezpečnejšie aj z iného dôvodu. V prípadne zadného nárazu sedí dieťa ďalej od bodu nárazu, takže aj vo vozidlách s malým úložným priestorom vzniká dlhšia deformačná zóna.

„Okrem toho je vyvinutá mnoho menšia sila a razancia nárazu, pretože sa obe vozidlá pohybujú rovnakým smerom. To je dôvod, prečo sa tlak rozkladá rovnomerne na obe autá. Naopak, u čelného nárazu sa obe vozidlá zastavia zo svojej pôvodnej rýchlosti na nulu v jedinom okamihu," doplnil.

Preto sú detské autosedačky skupiny 0+, takzvané vajíčka, navrhované tak, aby boli najmenšie deti pripútané len v protismere jazdy.

Od roku 2013 platí v Európskej únii platí nariadenie, že deti do 15 mesiacov musia cestovať protismerne, bez ohľadu na jeho výšku a váhu. Výskumy naznačujú, že by sa to malo predĺžiť pre deti až do štyroch rokov života.

Sedenie v proti smeru jazdy možno brať aj pre ďalšie pozitívum. Pri sedení v smere jazdy im visia nohy, čo zaťažuje kolená.

BRATISLAVA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poloha

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.