V mori pri pobreží Holandska objavili vrak lode, ktorá viezla náklad najbohatšej rodiny sveta

kapitan_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: reprofoto: YouTube/Omrop Fryslan

Vrak našli náhodou, keď pátrali po kontajneroch, ktoré v januári stratila nákladná loď.

Približne 500 rokov starú obchodnú loď objavil na dne Severného mora holandský záchranársky tím, ktorý pátral po nedávno stratených lodných kontajneroch. Ide o najstarší vrakplavidla, aký bol kedy objavený v holandských vodách. Podľa tlačovej agentúry DPA to v stredu oznámilo tamojšie ministerstvo kultúry.

Loď mala dĺžku 25-30 metrov a šírku zhruba 7,5 metra. Postavili ju pravdepodobne v roku 1540. Plavidlo prepravovalo meď patriacu vplyvnej nemeckej podnikateľskej rodine Fuggerovcov, ktorá dominovala európskemu obchodnému životu v 15. a 16. storočí, pričom mala na výrobu medi monopol. Jakob Fugger bol na konci stredoveku najbohatším mužom sveta. Medené pláty zachránené z vraku lode majú fuggerovskú obchodnú značku.

"Je to typ lode, aké sa stavali na severe Holandska," uviedla pre spravodajský webový portál DutchNews.nl oceánska archeologička Alice Overmeerová. Nález znamená "obohatenie holandského kultúrneho dedičstva", vyhlásila ministerka kultúry Ingrid van Engelshovenová. 


Výskum objaveného vraku bude pokračovať v letnom období. Záchranársky tím objavil pozostatky lode náhodne neďaleko holandských Frízskych ostrovov. Tím pátral po stovkách prepravných kontajnerov, ktoré v januári stratila nákladná loď MSC Zoe smerujúca do Nemecka.

MSC Zoe, jedna z najväčších nákladných lodí sveta, prišla 1. januára počas búrky o 345 kontajnerov, z ktorých najmenej 21 skončilo pri holandskom pobreží, pričom tamojšie pláže pokryl ich obsah - hračky, stoličky či televízne monitory. Loď smerovala z Portugalska do nemeckého prístavu Bremerhaven.

AMSTERDAM/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Holandsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.