Manželia našli na severe Slovenska obrovský poklad. Pomohli im diviaky, dostanú kráľovskú odmenu

Nález obrovskej historickej hodnoty sa nepodarilo objaviť minimálne 20 rokov.

Poklad aký sa na severe Slovenska nepodarilo objaviť už desiatky rokov. Stovky strieborných mincí vyhrabali na svetlo sveta diviaky. Niekoľko z nich si v rozrytej zemi všimli poctiví nálezcovia, ktorí tam boli na prechádzke pri obci Likavka.

A práve vďaka poctivosti sa môžu tešiť na veľkú finančnú odmenu. Spokojní sú aj archeológovia, lebo mohli nález poriadne preskúmať.

Niekto pred skoro 400 rokmi zrejme utekal z horiaceho hradu Likava. Cestou dosť plytko zakopal v hlinenom džbáne 1867 strieborných denárov a dva zlaté dukáty. „Hrad vlastnil Ján Zápoľský. Bojoval o trón s Ferdinandom Habsburgským. Je to nádherný príbeh, ktorý súvisí s najväčšou pravdepodobnosťou s vypálením hradu v roku 1527 a zrejme to bol práve prívrženec Jána Zápoľského," vysvetlil archeológ Martin Furman.

Takéto súvislosti by asi neodhalili, keby mladí manželia, ktorí chcú ostať v anonymite, nespravili všetko tak, ako sa má. „Nepremýšľali komerčne a ziskuchtivo, miesto nechali tak, ako bolo, ničoho sa nedotkli, skôr ho zabezpečili a volali pamiatkový úrad a políciu," ocenil ich statočnosť starosta obce Likavka Marián Javorka.

Furman nám povedal, že našli keramiku, pokrievku na nádobku i zvyšky látky, a toto všetko sa dá krásne zdokumentovať a zanalyzovať.

Nálezcovia sa nezachovali ako detektoristi. Tak volajú archeológovia nelegálnych hľadačov pokladov s detektormi na kov. Znehodnotia miesto a čo nájdu, väčšinou predajú zberateľom. „Na Slovensku prichádzame každoročne o nálezy v hodnotách miliónov euro, ktoré vykrádajú detektoristi," tvrdí Furman.

Mince sú z obdobia viacerých panovníkov z prelomu 15. a 16. storočia. Skoro všetky vyrazili v Kremnici. Takýchto pokladov na Slovensku máme veľmi málo. Zvyčajne sa nachádzajú poklady zo 17. storočia.

Tento poklad bol vo svojich časoch približne ročným zárobkom nádenníka. Sto strieborných denárov bol jeden zlatý dukát, čiže v džbáne bolo v prepočte spolu 20 zlatiek. „Za dve zlatky sa dala kúpiť sviňa, za šesť zlatiek krava a za 12 zlatiek vôl," vysvetlil archeológ.

A to už bol naozaj majetok. Dnešný zatiaľ veľmi približný odhad hodnoty mincí je niekoľko desiatok tisíc eur. A také by malo byť aj nálezné pre mladých manželov. „Ak je poctivý nálezca, nahlási nález, nechá to na mieste, tak má nárok na 100-percent hodnoty nálezu, ktorú určí znalec," myslí si Furman.

Keď všetkých skoro 1 900 mincí poriadne zdokumentujú a vyhodnotia ich historickú, ale aj finančnú hodnotu, odovzdajú ich do Liptovského múzea v Ružomberku.

Reportáž nakrútil Mário Kermiet.

LIKAVKA/TV Markíza

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poklad

Dôležité udalosti