Zaujímavosti

Japonská sonda Hajabusa 2 úspešne vystrelila medenú guľu do asteroidu

Sonda v rámci misie vypustila smerom k asteroidu odpaľovacie zariadenie a potom sa od neho rýchlo vzdialila.

Japonská agentúra pre výskum vesmíru (JAXA) v piatok oznámila, že sonda Hajabusa 2 úspešne uvoľnila na povrch asteroidu Rjugu výbušninu. Cieľom misie bolo vytvoriť kráter na odber vzoriek, ktoré by nám mohli pomôcť lepšie pochopiť formovanie slnečnej sústavy, píše agentúra AP.

Piatková misia bola pre Hajabusa 2 doposiaľ najriskantnejšou úlohou, keďže sonda musela rýchlo vyštartovať späť na obežnú dráhu tak, aby ju nezasiahli úlomky z explózie.
Sonda v rámci misie vypustila smerom k asteroidu odpaľovacie zariadenie a potom sa od neho rýchlo vzdialila ešte pred tým, ako zariadenie na povrch vesmírneho telesa vypálilo medenú guľu veľkosti baseballovej loptičky.

"Misia bola úspešná," vyhlásil projektový manažér JAXA Juiči Cuda a dodal, že "je veľmi pravdepodobné, že sa podarilo urobiť kráter". 

Sonda Hajabusa 2 úspešne uvoľnila na povrch asteroidu Rjugu výbušninu


V ďalšej fáze operácie plánuje JAXA poslať sondu - ktorá sa medzitým premiestnila na opačnú stranu asteroidu - späť na miesto explózie. Hajabusa 2 by tam mala po usadení výbuchom spôsobeného prachu a úlomkov overiť, či sa naozaj podarilo vytvoriť kráter a odobrať z neho vzorky.

Takýmto spôsobom by JAXA získala materiál, ktorý nebol vystavený slnku ani vesmírnemu žiareniu. Vzhľadom na to, že asteroidy sú zvyškovým materiálom procesu formovania slnečnej sústavy, vedci dúfajú, že takto získaný materiál by nám mohol pomôcť lepšie tento proces pochopiť.

Asteroid Rjugu má priemer zhruba 900 metrov a je pomenovaný podľa podmorského paláca z japonskej mytológie. Momentálne sa nachádza približne 300 miliónov kilometrov od Zeme.
Sondu Hajabusa 2 vypustili 3. decembra 2014 z kozmodrómu Tanegašima.

TOKIO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.