Máte doma mačku? Vedci zverejnili štúdiu, po ktorej sa k nej budete správať inak ako doteraz

19_tekelova_tvnoviny.mp4
Zdroj: APTN

Nová štúdia prekvapí aj psíčkarov.

Mačky sú rovnako múdre ako psy! Štúdia prvýkrát dokázala, že toto maznavé zviera reaguje na svoje meno.

Majiteľom štvornohých maznáčikov to dvakrát vravieť nemusíme. O tom, že aj mačky sú inteligentné a dokážu rozpoznať svoje meno, keď na ne niekto volá, však chceli v Japonsku dokázať aj vedecky.

„Celé desaťtročia sa robia výskumy o psoch v ľudskej spoločnosti. Každý hovorí, aké sú múdre a tak podobne. Keď som začala so svojím projektom, zistila som, že mačky nikto poriadne neskúmal," vysvetľuje profesorka psychológie Atsuko Saitová.

Mačky skúšali rôznymi cvičeniami. Za sebou im napríklad hovorili viaceré bezvýznamné slová, ktoré nepoznali a o ktoré postupne stratili záujem. Ihneď ako zaznelo ich meno, drvivá väčšina z nich evidentne zareagovala a spozornela.

Neznamená to však automaticky, že vedia, čo to slovo znamená. Iba im tento zvuk pripomína činnosti, pri ktorých zvykneme k sebe mačky volať. „Jednoducho si spájajú svoje mená s pozitívnymi vecami ako napríklad odmenami, jedlom a podobne," tvrdí Saitová

Majitelia týchto miestami prefíkaných chlpatých miláčikov však dodávajú, že ak vás doma mačka nepočúva na povel, ešte neznamená, že ho nepozná. Možno vás len jednoducho ignoruje.

Reportáž z APTN spracovala Ivana Miklánková.


TOKIO/TV Markíza

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mačka

Dôležité udalosti