Vedci objavili nový druh človeka

Pomenovali ho Homo luzonensis.

Vedci na Filipínach objavili doteraz neznámy, teraz už vyhynutý vývojový medzistupeň človeka. Nový druh pomenovali Homo luzonensis, podľa najväčšieho filipínskeho ostrova Luzon, informuje BBC.

Podľa výskumníkov, ktorí o prelomovom objave informovali v prestížnom vedeckom časopise Nature, bol tento článok v evolúcii ľudstva mixom medzi starobylými vývojovými stupňami a modernými ľuďmi. Podľa BBC je tak možné, že primitívni prapredkovia Homo luzonensis opustili africký kontinent a dokázali sa dostať o tisíce kilometrov ďalej, čo doteraz vedci nepovažovali za možné.

V juhovýchodnej Ázii tak vedľa seba zrejme žilo niekoľko samostatných skupín našich prapredkov - iný druh, prekrstený na hobitov, totiž experti pred 15 rokmi objavili na indonézskom ostrove Flores.


Profesor Chris Stringer z londýnskeho Múzea prírodnej histórie už skôr špekuloval, že špecifický druh z ostrova Flores nemusí byť v regióne osamotený. "Táto špekulácia sa teraz pravdepodobne potvrdila na Luzone, ktorý leží skoro 3000 kilometrov ďaleko," uviedol teraz expert.

Vedci v jaskyni Callao na Filipínach objavili celkom trinásť pozostatkov Homo luzonensis - napríklad zuby, kosti z paží a nôh minimálne z troch rôznych jedincov. Odhadujú, že žili asi pred päťdesiatimi až šesťdesiatimi tisícami rokov.

FILIPÍNY/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.