Poznáte rodisko a dušu slovenských novošlachtencov?

SEKERA_tvnoviny.mp4
Zdroj: PR článok

Za vínom do Šenkvíc v sobotu 27.4.2019 spoznáte „miesto činu" ich narodenia.

Nové slovenské odrody viniča - „novošlachtence" si získavajú nielen u slovenských spotrebiteľov ale aj v zahraničí mnoho priaznivcov. Veľký podiel na vzniku nových odrôd mali práve Šenkvice. Vo Výskumnej stanici vinohradníckej a vinárskej v Šenkviciach vznikla najvýznamnejšia časť slovenských novošlachtencov.

V súčasnosti už toto výskumné pracovisko v Šenkviciach nefunguje, ale v jeho priestoroch produkuje svoje vína vinárstvo Repa Winery. Nové slovenské odrody viniča boli doposiaľ zaregistrované do Štátnej odrodovej knihy v troch cykloch. Ako prvé muštové odrody boli v roku 1997 zapísané odrody Devín a Dunaj. V druhej vlne boli zaregistrované ďalšie dve muštové odrody to Milia a Noria. Posledná registrácia nových odrôd prebehla v roku 2011 pre odrody Breslava, Hetera, Hron, Nitria, Rimava, Váh, Rudava, Torysa, Rosa. Aktuálne je zapísaných v Listine registrovaných odrôd celkovo 13 muštových novošlachtencov - 6 bielych a 7 modrých nových odrôd. Radi by sme Vám odkryli časť tajomstva slovenských novošlachtencov.

Už po 8. krát budete mať možnosť navštíviť malebné Šenkvice a ich pivničky a spoznať región vzniku veľkej časti slovenských novošlachtencov. Ochutnať vína vyrobene šenkvickými vinármi s tradičných odrôd ale aj s odrôd, ktorých rodiskom boli práve Šenkvice.

Tento rok svoje pivnice, výrobné a prezentačné priestory otvoria naši vinári 27.4.2019. Vinohrady, víno a jeho ochutnávanie patria k miestnej kultúre rovnako ako dýchanie k životu. Už je to viac ako 8 rokov, čo vznikol nápad, ktorého výsledkom bol vznik skvelého a pritom komorného vinárskeho podujatia, na ktorý sa každým rokom teší viac a viac priateľov a priaznivcov vína.

Svoje vína bude ponúkať 30 miestnych malých, stredných ale aj veľkých vinárstiev na 21 ochutnávacích stanoviskách. Medzi najznámejšie miestne vinárstva patria Karpatská Perla, Repa Winery, Víno Bočko, Vinárstvo KOZARA.

Podstatou podujatia je však stretnutie priaznivcov vína hlavne s malými alebo začínajúcim vinárstvami. Viaceré z pivničiek sú už štandardne dostupné exkluzívne iba na tomto podujatí.

Termín konania: aktuálny 8. ročník bude v sobotu 27.4.2019 od 14.-22.00 hod.

Hlavní organizátori: Spolok vinohradníkov a vinárov Šenkvice v spolupráci s Kultúrnym a informačným strediskom a Obecným úradom Šenkvice

Počas podujatia bude spríjemňovať ochutnávanie vín v pivničkách šenkvická folklórna muzika. Návštevníci si budú môcť pozrieť tradičné remeslá a ochutnať jedlá našich dedov a babičiek. A tiež sa za poplatok previezť na konskom koči.

Jednotlivé pivničky a vinárske priestranstva ponúknu možnosť ochutnávky typických miestnych gastronomických špecialít pripravených podľa starých receptúr.

Návštevníci si môžu okrem výborného vína vychutnať prehliadku unikátneho Vinohradníckeho náučného chodníka s vysadenými tradičnými i novovyšľachtenými 30 odrodami viniča hroznorodého. Jeho súčasťou sú aj ukážky vývoja systémov rezu a vedenia viniča. Celkovo je v 15 radoch vysadených 240 sadeníc. Náučný chodník sa nachádza v blízkosti sídla miestneho vinárskeho spolku a obecnej vínotéky na Chorvátskej ulici 105.

Súčasťou podujatia bude aj pečenie býka s jeho degustáciou. Nebude chýbať ani tombola s „vinárskymi" cenami a aj súťaž o najlepšie vinárstvo podujatia.

„Podujatie „Za vínom do Šenkvíc" je „vizitkou" celej obce, ale najmä vinárskej a vinohradníckej pohostinnej duše a tradície. Víno bolo, je a aj vďaka tomuto podujatiu zostane v Šenkviciach fenoménom, ktorý stále chutí, mobilizuje a spája" - dodáva Ing. Ľuboš Petrík manažér podujatia.

Štandardná cena vstupenky bude 27€. Prvých 100 vstupeniek si do 31.3.2019 môžete zakúpiťv predpredaji v špeciálnej cene 22€. Súčasťou vstupenky je degustačná taštička, ktorá obsahuje: katalóg vinárov, 40 ks degustačných kupónov a tiež 2 ks bonusových lístkov na nákup vína v celkovej hodnote 8€. V cene je zahrnutá bezplatná kyvadlová doprava medzi „ochutnávacími" stanicami.

www.zavinomdosenkvic.sk.

BRATISLAVA/PR článok
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme PR článok

Dôležité udalosti