Experiment na ISS prekvapil vedcov: Myši sa v beztiažovom stave zmenili na pretekárov

Biológovia si to nevedeli vysvetliť, no prišli s dvomi teóriami.

Cestovanie vesmírom je pre ľudský organizmus veľmi náročné. Trpí mozog ale aj celé telo, ktoré sa potýka s podmienkami, na ktoré nie je stavané. Ak chce NASA poslať ľudí na Mesiac, či na Mars, budeme sa musieť o vplyve pobytu vo vesmíre na naše telo dozvedieť oveľa viac. Miesto toho, aby sme do vesmíru posielali stále viac astronautov, sa však vedci zamerali na klasické laboratórne pokusy s myšami.

Výskum založený na experimentoch na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) ukázal, že tieto drobné hlodavce sa dokážu veľmi dobre prispôsobiť podmienkam vo vesmíre, konkrétne mikrogravitácii. Niektoré myši však počas experimentu vedcov svojim správaním prekvapili. Vo veľkých rýchlostiach začali poletovať pozdĺž steny klietky. Píše o tom portál astronomy.com.

Dvadsať myší, všetko samice, vyniesla na ISS vesmírna loď Dragon patriaca spoločnosti SpaceX. V čase, keď opustili Zem mali od 16 do 32 týždňov. Na ISS strávili 17 až 37 dní. Celý ten čas ich sledovali kamery, súčasne na Zemi prebiehal rovnaký pokus s kontrolnou skupinou v bežnej pozemskej gravitácii. Všetky myši na vesmírnej stanici prežili a po návrate na Zem boli zdravé, pričom mali podobnú hmotnosť, ako myši z kontrolnej skupiny.


Biológovia zistili, že hlodavce sa prispôsobili podmienkam na ISS veľmi rýchlo. Správali sa rovnako, ako tie na Zemi: Hrali sa, starali sa o seba a fungovali v normálnom dennom a nočnom rytme. Boli dokonca aktívnejšie ako tie na Zemi.

To najzaujímavejšie sa však začalo diať približne týžden po začiatku experimentu. Týkalo sa to iba tých najmladších, ktoré začali behať v klietke spôsobom, ktorý vedcom pripomínal preteky. Jedna myš sa vždy rozbehla a ostatné sa pridali. Biológovia si to nevedeli vysvetliť, no prišli s dvomi teóriami. Je možné, že išlo o abnormálne opakujúce sa správanie, v podstate prejav nudy, ktorý možno pozorovať aj pri zvieratách v ZOO. Podľa druhej teórie mohlo ísť o prejav stresu z nedostatku gravitácie, ktoré sa myši snažili kompenzovať rýchlym pohybom.

WASHINGTON/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Myš

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.