Poľský hrdina bojov za nezávislosť USA mal byť v skutočnosti žena

dv 20_19 kali futbal_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: shutterstock/Alon Adika

Do histórie sa najvýraznejšie zapísal ako záchranca Georga Washingtona, budúceho prvého prezidenta USA.

Viac než dvestoročné tajomstvo je odhalené. Hrdina americkej vojny za nezávislosť Casimir Pulaski bol v skutočnosti žena alebo intersexuál. Vyplýva to z novej štúdie amerických vedcov, ktorí zistili, že jeho pozostatky majú znaky obidvoch pohlaví.

Varšavský rodák Casimir Pulaski sa do histórie zapísal ako generál USA bojov za nezávislosť Spojených štátov. Zahynul v roku 1779, ako 34-ročný, na následky zranení, ktoré utrpel počas obliehania mesta Savannah britskými vojskami.

Zdroj: shutterstock/Brendan Howard

Vlastným menom Kazimierz Michal Wladyslaw Wiktor Pulaski sa narodil v roku 1745 do šľachtickej rodiny. Prvé vojnové skúsenosti získal počas vojny proti Rusku, v ktorej bojoval na strane porazenej Poľsko-litovskej únie.

Pred Rusmi ušiel do Paríža, kde sa stretol s Benjaminom Franklinom, polyhistorom a jedným z otcov americkej revolúcie. Franklin Pulaskiho presvedčil, aby sa pridal ku americkým kolóniám, ktoré bojovali za nezávislosť na Británii.

Intersexuál je človek, ktorý sa narodil s odlišnými vnútornými a vonkajšími pohlavnými znakmi, než tie, ktoré sú typické pre ženu či muža. Podľa OSN sa takto narodí 1,7 percenta ľudí z celkovej populácie.

Vypracoval sa až na generála a do histórie sa najvýraznejšie zapísal ako záchranca Georga Washingtona, budúceho prvého prezidenta USA. Pulaski totiž našiel únikovú cestu z hroziaceho obkľúčenia. Za hrdinu ho považujú ako Američania, tak aj Poliaci. V obidvoch krajinách na jeho počesť pomenovali mestá a postavili viacero pomníkov.

Telesné pozostatky Pulaskiho ležali dve storočia v kovovej schránke pod pomníkom v meste Savannah. Kosti prvýkrát začali skúmať pred dvadsiatimi rokmi. Na veľké prekvapenie antropológov mali ženské črty. Zaskočení vedci sa následne pokúšali dokázať, že pozostatky skutočne patria Pulaskimu, no na základe vtedajších testov DNA to ešte nedokázali jednoznačne potvrdiť.

Veda však odvtedy pokročila a nové testy v obnovenom výskume dokázali, že ide o Pulaskiho kostru. Hypotéza o tom, že poľský šlachtic bol ženou či intersexuálom, sa tak stala realitou.

WASHINGTON/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.