Prelomový objav: Vedci vytlačili 3D srdce z tkaniva a ciev

Cam Atkinson z Columbusu oslavuje gól v 1. kole play off proti Tampe.
Zdroj: Profimedia

Musia však zdolať ešte množstvo prekážok, aby sa takéto srdce dalo aj transplantovať.

Za "prelomový objav v oblasti medicíny", ktorý môže výrazne prispieť k pokroku v oblasti transplantácie orgánov, označili v pondelok izraelskí vedci vyhotovenie prvej 3D kópie ľudského srdca z tkaniva a ciev. Píše o tom agentúra AFP.

Podľa vyhlásenia vedúceho projektu - Tala Dvira z Telavivskej univerzity (TAU) - predstavuje srdce veľkosti králičieho "prvý prípad, keď sa podarilo navrhnúť a vytlačiť kompletné srdce obsahujúce bunky, cievy, komory aj predsiene".

Ako Dvir v tejto súvislosti ďalej uviedol, "ľudia už v minulosti dokázali vytlačiť štruktúru srdca, avšak bez buniek a ciev".

Predtým, ako bude možné podobne vytlačené 3D srdcia transplantovať, musia vedci zdolať ešte množstvo prekážok. V prvom rade bude nutné naučiť vytlačené srdcia "chovať sa" ako skutočné orgány a až potom ich bude možné transplantovať zvieratám, dodal izraelský vedec.

"Možno o takých desať rokov sa budú už tlačiarne na orgány nachádzať v najlepších nemocniciach na svete a podobné procedúry sa tam budú uskutočňovať bežne," vyhlásil Dvir, pričom však dodal, že nemocnice pravdepodobne začnú s transplantáciami menej komplikovaných orgánov.


JERUZALEM/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.