Nazrite virtuálne do Notre Dame: Túto krásu už nikdy neuvidíme

Navštívte katedrálu aj vďaka 360 stupňovej kamere.

Paríž, Francúzsko, ale aj celý svet zasiahla správa o rozsiahlom požiari katedrály Notre-Dame. Hasiči bojovali s plameňmi deväť hodín. Škody na jednom zo symbolov a najnavštevovanejšej pamiatke na svete sú obrovské. Rovnako ako rana v srdciach ľudí.

TIP: Prvé fotografie zvnútra spustošenej katedrály. Ten pohľad je zničujúci

Zaspomínajme si teda na krásu katedrály Notre-Dame. Túto viac ako 800-ročnú stavbu už nikdy neuvidíme v rovnakej podobe, ako doteraz.

Navštívte katedrálu aj vďaka 360 stupňovej kamere. Zvnútra ju ešte v roku 2015 nakrútila televízia CNN:

ČO NÁJDEME V KATEDRÁLE:

Valcové piliere s priemerom päť metrov rozdeľujú kostol na päť chrámových lodí. Nad arkádami obieha galérie s dvojotvorovými oknami. V klenbe je prevýšená veľkými oknami, vďaka ktorým do kostola preniká jemné svetlo.

Na každom konci priečnej chrámovej lode sú ružicové okná s nádhernými mozaikami z 13. storočia. Ružicové okno na severnej strane obsahuje námety zo Starého zákona a Pannu Máriu s dieťatom v jeho strede.

Z transeptu prechádza do chóru, ktorý má na vchode dva piliere. Pravý uchováva slávnu sochu Panny Márie zo 14. storočia. V podlubí je uložených mnoho hrobiek. Po otočení sa na konci katedrály smerom ku vchodu je vidieť veľk ružicové okno nad varhanami zo 17. storočia.

nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Notre-Dame

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.