V Holandsku kvitnú tulipány. Farmári sú však nešťastní z bezohľadných turistov

Turisti kvôli selfie ničia tulipány.
Turisti kvôli selfie ničia tulipány. Zdroj: TV Markíza

Behajú po poliach ako sa im zachce a robia si selfie.

V Holandsku je sezóna kvitnutia tulipánov v plnom prúde. Krásne zafarbené polia však ohrozujú nečakaní škodcovia. I keď to znie zvláštne, pestovatelia proti nim spustili veľkú kampaň. Neboja sa totiž buriny, ani hmyzu, ale drzých turistov.

Pozrite si reportáž


Holandsko ako krajina tulipánov sa momentálne sfarbilo do červenej, bielej, modrej a žltej. Polia obsypané rozkvitnutými kvetmi priťahujú mnoho zvedavcov a návštevníkov.

Len počas veľkonočného víkendu navštívia rozkvitnuté polia po celej krajine milióny cestovateľov. Krásnymi farebnými fotografiami na sociálnych sieťach síce podporujú turistický ruch a lákajú ďalších, farmárom však robia väčšie starosti než akíkoľvek iní škodcovia.

„Užívajte si naše kvety, ale rešpektujte našu pýchu" tak znejú heslá, ktorými chcú pestovatelia upozorniť turistov, že si nemôžu behať po poliach ako sa im zachce. Vytlačili ich aj po anglicky aj v čínštine. Na poliach im dokonca vyhradili špeciálne miesta na fotografovanie a značkami ich navigujú tak, aby nezničili cibuľky kvetov.

S návalom netaktných a často aj neohľaduplných turistov pritom už dlhšie bojuje aj samotná holandská metropola. Vedenie mesta chce zmeniť povesť mesta, ktoré si väčšina spája so zábavou, legálnou marihuanou a sexom. Postupne začala zatvárať nevestince, coffee shopy a obmedzila takzvané beer bikey, ktoré vozili väčšinou podnapitých turistov, ktorí sa lúčili so slobodou.

HAAG/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Holandsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.