OBRAZOM: Slovensko šibalo a oblievalo

Veľkonočná oblievačka s folklórnym súborom Železiar v Košiciach.
Veľkonočná oblievačka s folklórnym súborom Železiar v Košiciach. Zdroj: TASR/František Iván

Nechýbali mládenci v krojoch, ľudová muzika, korbáče, vedrá ľadovej vody a vrieskajúce dievčatá.

Mládenci v krojoch, ľudová muzika, korbáče a vedrá ľadovej vody, vrieskajúce dievčatá. Tradície, ktoré k Veľkonočnému pondelku neodmysliteľne patria.

Dnes ich ale v takejto forme dodržiavajú najmä folklórne súbory.

Zdroj: TASR/František Iván

Zdroj: TASR/František Iván

Zdroj: TASR/František Iván

Zdroj: TASR/František Iván

Zdroj: TASR/František Iván

"Tento rok chodíme viacerí, je nás 15 chlapcov a navštívime deväť dievčat, ktoré oblejeme. Je to slovenský zvyk, ale aj náš súborový. Chodievame každý rok. Robili to naši predchodcovia, snažíme sa ho preto aj my dodržiavať a odovzdávať ho aj mladším chlapcom. Máme dvojmetrový korbáč, ako aj vedrá a keď je k dispozícii, tak použijeme aj sprchu. Snažíme sa oblievať teplou vodou, keďže je chladno a prší," povedal člen súboru Železiar Lukáš Borovský.

Zdroj: TASR/František Iván

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

A ako ste strávili oblievačku alebo šibačku vy? Pošlite nám fotky či videá na [email protected].

Zopár rád od zdravotníkov

Tradičná šibačka či oblievačka sa môže skončiť s odreninami, vyvrtnutým členkom, v horšom prípade i so zlomeninou. "Je potrebné mať na pamäti, že netreba druhým ľuďom robiť to, čo nechceme, aby oni robili nám. Myslieť na to by mali aj šibači a oblievači," upozorňujú zdravotnícki záchranári.

"Ak dôjde k odrenine, dôležité je ranu očistiť, vydezinfikovať a dať na ňu obväz či náplasť. Vyvrtnutý členok treba schladiť, obviazať elastickým obväzom a vyložiť na vyvýšené miesto. Na schladenie môžete použiť napríklad mokrý uterák," uviedol hlavný inštruktor záchranárov Miroslav Nagy.

Výron s krvavou podliatinou treba natrieť protizápalovou masťou. "Ak sa stav nezlepšuje ani po niekoľkých dňoch alebo v mieste pociťujete pichanie, návštevu lekára neodkladajte. Pri zlomeninách postihnuté miesto znehybnite, zabezpečte protišokové opatrenia a následne transport do nemocnice," vysvetlil.

 Neraz sa podľa odborníka stane aj to, že parfum zasiahne oči, prípadne ucho so zvukovodom. V najhorších prípadoch môže dôjsť i k ich poškodeniu. Zasiahnuté miesto treba čo najskôr vypláchnuť prúdom vlažnej vody, oči si určite neodporúča šúchať holou rukou. Nie je vhodné podávať ani kvapky. Ak pálenie či štípanie neprestáva, Nagy odporúča vyhľadať odborníka.

Záchranári majú počas najväčšieho kresťanského sviatku podľa Nagya plné ruky práce. V minulom roku najčastejšie zasahovali počas Veľkonočného pondelka, a to v čase od 20.00 h do 21.00 h. Privolávaní boli k rôznym zraneniam, ale aj ťažkostiam spojeným s nadmernou konzumáciou jedla a alkoholu.

KOŠICE/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sviatky

Dôležité udalosti