Žena sa prebrala z kómy po 27 rokoch. Prvé slová venovala synovi, pre ktorého sa obetovala

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/Photographee.eu

Munira už je doma v SAE a jej stav sa neustále zlepšuje.

Žena zo Spojených arabských emirátov (SAE), ktorá v roku 1991 utrpela ťažké zranenia pri autonehode, sa po 27 rokoch prebrala z kómy.

Munira Abdullová mala iba 32 rokov, keď so svojim štvorročným synom sedela na zadnom sedadle auta. Práve ho vyzdvihla zo škôlky a keď videla, že zrážka s autobusom je neodvratná, pevne objala malého Omara, aby ho uchránila. To sa jej aj podarilo, synovi sa takmer nič nestalo, no ona sama utrpela vážne poranenia mozgu. Píše o tom portál BBC.

Pomoc prišla neskoro a žena upadla do kómy. Po krátkom pobyte v nemocnici v SAE ju previezli na špecializovanú kliniku v Londýne, kde ju dôkladne vyšetrili, no nedokázali jej pomôcť. Ženu následne previezli naspäť do jej domoviny, kde postupne vystriedala viacero zdravotníckych zariadení.

Jej syn Omar sa nevzdával, celý čas veril, že sa mama jedného dňa preberie. „Dôvod, prečo som sa podelil o tento príbeh, je, že som chcel ostatným ľuďom, ktorí sa ocitli v podobnej situácii, ukázať že sa netreba vzdávať. Kóma neznamená smrť," vysvetlil Omar Webair.

Omarovi a jeho mame však jedného dňa predsa len svitla nádej. V rámci vládneho programu dostali grant na liečbu v Nemecku. Munira absolvovala niekoľko operácií mozgu aj ochabnutých končatín. Jej stav sa zlepšil, no prebratie z kómy neprichádzalo. Všetko sa zmenilo, keď sa raz Omar pohádal s doktorom priamo v nemocničnej izbe, kde žena ležala.

Keď konflikt ochladol, Omar počul, že mama začala vydávať zvuky. Privolaný doktor mu však povedal, že je to normálne. O tri dni neskôr Omara zobudil hlas volajúci jeho meno.

„Bola to ona! Išiel som sa zblázniť od radosti. Po tých dlhých rokoch sa prebrala a prvé čo povedala, je moje meno. Uvedomil som si, že počas hádky s doktorom mama utrpela šok. Tak ako ma chránila počas nehody, tak aj teraz sa v jej podvedomí prebral materinský cit," spomína Omar na najkrajší deň v živote.

Munira už je doma v SAE a jej stav sa neustále zlepšuje. Momentálne sa nachádza v opatere fyzioterapeuta, ktorý sa snaží posilniť jej ochabnuté svaly.


ABÚ ZABÍ/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kóma

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.