Spôsobujú mobily a tablety rakovinu? Vedci testovali rodinu s troma deťmi

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com/wavebreakmedia

Majú pre nás dobrú správu.

Hovorí sa o tom už mnoho rokov. Spôsobuje elektromagnetické žiarenie pochádzajúce z tabletov, mobilných telefónov a počítačov rakovinu? Vedci z programu Truth or Scare, vysielanom na BBC, teraz prišli s odpoveďou.

V dnešnej dobe je veľmi ťažké sa zaobísť bez obrazoviek. Najmä mladá generácia pozerá do tabletov a mobilných telefónov neustále. Program sa zameral na typickú rodinu, v ktorej boli traja mladí ľudia, vrátane batoľaťa, informuje Daily Mail.

Dvanásťročný Rio Knight tvrdil, že používa svoj telefón na komunikáciu na sociálnych sieťach, píše textové správy a volá, zatiaľ čo jeho mladší brat Romain rád hrá hry a pozerá YouTube.

Obavy týkajúce sa detí, ktoré používajú telefóny, sú obzvlášť silné, pretože ich nervové systémy sa stále vyvíjajú a ich hlavy sú menšie ako dospelé osoby, čo ich vystavuje väčšiemu podielu žiarenia.

Verejnosť mala až doteraz strach, že by elektromagnetické žiarenie mohlo spôsobiť rakovinu. Obavy vznikli už v roku 1990, kedy začal byť prenosný telefón v každej domácnosti. V nasledujúcich dvadsiatich rokoch sa výskyt nádorov zvýšil o 34%. Keby bol ale na vine telefón, bol by zrejme nárast ešte oveľa vyšší.

V roku 2011 prišla medzinárodná organizácia pre výskum rakoviny s tvrdením, že mobily môžu spôsobovať rakovinu. Pre svoj záver ale nepredložili dostatok dôkazov. "Mobily nespôsobujú rakovinu mozgu," hovoria vedci z programu BBC.

"Neexistujú vedecké dôkazy, hovoriace, že žiarenie má na ochorenie vplyv," tvrdia.

Elekromagnetické žiarenia z mobilov a iných zariadení majú nízky výkon a nepoškodzujú bunky. Štúdie, ktoré hovoria o opaku, robia zvyčajne pokusy na myšiach. Podľa profesora Malcolma Sperrina, riaditeľa lekárskej fyziky v nemocniciach v Oxfordskej univerzite, sú ale myši vystavené veľmi vysokým dávkam žiarenia, ktoré eletronika neprodukuje.

Program sa tiež stručne zaoberal štúdiami, ktoré naznačujú, že mobily vedú k iným zdravotným problémom, ako je strata pamäti a neplodnosť. National Cancer Institute však tieto zistenia opisuje ako „nekonzistentné".

„Najzávažnejšie zdravotné riziko spojené s používaním mobilných telefónov je rušivé riadenie vozidiel a dopravné nehody," dodáva. Takže už žiadny strach, uistili experti z relácie BBC.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Elektronika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.