Najrýchlejšie zvieratá sveta: Pri niektorých aj gepard pôsobí ako slimák

Absolútny rekordér je vzhľadom na dĺžku tela 20-krát rýchlejší ako gepard.

To, že gepard je najrýchlejší suchozemský cicavec, je známy fakt, no v prípade, že sa zameriame na rýchlosť v pomere k dĺžke tela, má mačkovitá šelma vážnu konkurenciu. V porovnaní s niektorými menšími živočíchmi na našom zozname dokonca pôsobí gepard ako slimák.

Sépia

Sépie vo všeobecnosti patria medzi najrýchlejšie morské živočíchy. Predurčuje ich k tomu akvadynamický tvar tela a tryskový spôsob "pohonu". Tieto hlavonožce totiž nasávajú vodu, ktorú následne pomocou svalov v ôsmich chápadlách prudko vypúšťajú. Telo sépie sa tak vymrští dopredu rýchlosťou desiatich dĺžok tela za sekundu.

Gepard

Najrýchlejší suchozemský cicavec by v šprinte len ťažko hľadal konkurenta. Jeho ohybná chrbtica a skutočnosť, že zadné nohy geparda počas behu dopadajú na zem skôr než predné, mu umožňuje vyvinúť na krátku vzdialenosť rýchlosť až 112 kilometrov za hodinu. Zrýchlenie z nuly na 100 km/h zvládne za tri sekundy.

Pre veľkú spotrebu energie však gepardy nevydržia v tomto tempe dlho. Gepard zabehne za sekundu vzdialenosť predstavujúcu 23 dĺžok svojho tela.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Kolibrík

Najmenší vták sveta je držiteľom rekordu v pomere dĺžka tela verzus rýchlosť. Iba niekoľko centimetrov dlhý kolibrík dokáže vyvinúť rýchlosť až 54 kilometrov za hodinu a je tak najrýchlejším stavovcom. Zároveň je jediným vtákom na svete, ktorý vie v lete cúvať.

Za jedinú sekundu urobí drobnými krídlami až 90 kmitov, teda ich pohyb nedokáže ľudské oko zachytiť. Za sekundu dokáže prejsť vzdialenosť 385 dĺžok vlastného tela.

Veslonožka

Absolútnymi rekordérmi v ríši zvierat sú drobné kôrovce veslonožky. Keď sa tieto milimeter dlhé živočíchy s telom v tvare torpéda cítia v ohrození, dokážu vyvinúť obrovskú rýchlosť. Využívajú na to dva druhy končatín - jeden pár, ktorý slúži na plávanie (tvarom pripomína veslá), ďalšie dve končatiny sú silné nohy na skákanie. Keď veslonožka zapojí do pohybu všetky naraz, dokáže bleskurýchlo skočiť do vzdialenosti 50 cm. Za sekundu tak prekonajú 500-násobok dĺžky svojho tela. To im väčšinou stačí na to, aby unikli predátorovi.

BRATISLAVA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.