Fajčiari, pozor: E-cigarety obsahujú baktérie, ktoré môžu viesť k vážnym zdravotným problémom

Zajac meňavý, gorila a kolibrík.
Zdroj: shutterstock

Vedci ich zistili v amerických produktoch.

Preferujete elektronické cigarety pred klasickými? Najnovšia štúdia váš postoj k tomuto návyku možno zmení.

Vedci zistili, že elektronické cigarety môžu v sebe obsahovať nebezpečné baktérie a plesne spojené s pľúcnymi ochoreniami.

Zo 75 jednorazových vaporizéroch zistili známky bakteriálnej nákazy až vo štvrtine z nich. Okrem toho v nich našli stopy po glukáne, látke nachádzajúcej sa v hubách. Píše Daily Mail.

Vystavenie tela toxínom viedlo k viacerými zdravotným problémom ako astma, zápal či znížená funkcia pľúc.

Vedci skúmali elektronické cigarety od najvychýrenejších amerických značiek. Identifikovali v nich mikrobiálny endotoxín z takzvaných gramnegatívnych baktérií. Tie majú tvrdý vnútorný povlak, ktorý ich robí odolnejšími voči antibiotikám.

„Ukázalo sa, že vzduchom prenášané gramnegatívne bakteriálne endotoxíny a glukány, ktoré sa odvodzujú z plesní, spôsobujú akútne a chronické respiračné následky v pracovnom aj bežnom prostredí," hovorí profesor David Christiani.

„Nájdenie týchto toxínov v produktoch e-cigariet prispieva k rastúcim obavám o možnosť nepriaznivých účinkov na dýchanie užívateľov týchto produktov," dodáva.

Predpokladá sa, že bavlnené knôty používané vo vaporizéroch môžu byť potenciálnym zdrojom kontaminácie.

Hladiny endotoxínu zistili u produktov s ovocnou príchuťou, čo naznačuje možnú súvislosť so surovinami používanými pri výrobe arómov.

Glukán sa vo väčšej miere vyskytoval v tabakových výrobkoch a v produktoch s aromatickým mentolom a trikrát viac koncentrovanejšie vo vaporizéroch než v tekutinách.

„Tieto nové zistenia by sa mali zohľadniť pri tvorbe regulačnej politiky pre elektronické cigarety," myslí si ďalší z autorov štúdie, doktor Mi-Sun Lee.

Profesor John Newton dodal, že medzi odborníkmi existuje všeobecná zhoda, že elektronická cigareta je omnoho menej škodlivá ako klasická.

BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Elektronická cigareta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.